SaS: Je zima ako v novembri ´89 a treba tiež zmenu

Sulík

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Dnešné chladné aprílové počasie pripomenulo lídrom strany Sloboda a solidarita (SaS), ktorí odštartovali predvolebnú kampaň, novembrové udalosti spred dvadsiatich rokov. „Mne toto počasie tým, že je dnes tak chladno, keď začíname našu predvolebnú kampaň, pripomína november ´89, kedy som stál na námestí a štrngal som kľúčikmi kvôli tomu, aby tí, čo tu boli 40 rokov, odišli. Mám pocit, že po 20 rokoch sú tí späť, a mám pocit, že nastal čas, kedy opäť treba zaštrngať kľúčikmi,“ povedal podpredseda strany Sloboda a solidarita Juraj Miškov.

Strana Sloboda a solidarita si pre júnové parlamentné voľby vylosovala číslo 5. „V 90-tom roku VPN (Verejnosť proti násiliu – pozn. SITA) mala číslo 5 na kandidátke,“ povedal predseda strany Richard Sulík v reakcii na Miškovove prirovnanie a zaštrnganie kľúčmi. „Mne to pripadalo také symbolické, že si zaštrngám, lebo mám pocit, že naozaj 20 rokov po revolúcii sme tam, kde sme boli pred 20 rokmi a že máme vo vláde väčšinu komunistov,“ dodal Miškov. „Je taká hrozná zima. Čo v tejto zime budeme robiť? Revolúciu,“ zakontroval Sulík.

Voľby do Slovenskej národnej rady v roku 1990 sa konali súčasne s voľbami do československého Federálneho zhromaždenia v dňoch 8. júna až 9. júna 1990. Hnutie Verejnosť proti násiliu, ktoré viedlo revolučné zmeny na Slovensku, malo číslo 5. Kandidovali zaň napríklad Alexander Dubček, Ján Budaj, Michal Kováč či Milan Kňažko. V hnutí bolo aj niekoľko komunistov, ako napr. Marián Čalfa alebo Milan Čič, vedľa ktorých sa ocitol aj kresťanský konzervatívec František Mikloško či Vladimír Mečiar.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekFrantišek MikloškoJán BudajJuraj MiškovMichal KováčMilan ČičMilan KňažkoRichard SulíkVladimír Mečiar