Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/AP
24. novembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(12)

SaS navrhuje, aby každý, kto predáva psy, bol registrovaný

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Zaviesť právnu úpravu na kontrolu množenia psov a ustanoviť podmienky chovu psov za účelom ich množenia navrhujú v novele zákona, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov, poslanci za SaS Martin Poliačik a Lucia Nicholsonová. Liberáli chcú zakázať akýkoľvek predaj psov bez registrácie.

“Navrhujeme zaviesť povinnosť pre každého, kto bude chcieť predávať psy mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, aby mal od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava,” vysvetľujú poslanci SaS.

Predaj bez registrácie by mal byť nelegálny

Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť podľa liberálov nelegálny. Návrh zavádza povinnosť registrovať chov v prípade, že chovateľ má záujem o predaj šteniat. “Registrácia sa netýka tých chovateľov psov, ktorým sa psy rozmnožia náhodne a/alebo šteňatá nie sú predmetom predaja,” uvádzajú v novele Poliačik a Nicholsonová.

V súčasnosti sa chov a množenie psov kontroluje len tým spôsobom, že tzv. chovné stanice jednotlivých plemien sa nahlásia chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či takéto chovy spĺňajú ich štandardy a prípadne aj medzinárodné štandardy. Chovatelia takýchto šľachtených chovov majú záujem na tom, aby tieto chovy boli v poriadku a zachovávali medzinárodné štandardy, pretože im to dáva možnosť ďalej rozvíjať chov a zvyšuje hodnotu ich psov aj šteniat z takéhoto chovu.

Na druhej strane podľa liberálov existujú chovy, kde sa nedodržiavajú podmienky držania a chovu zvierat stanovené vyhláškou Ministerstva pôdohospodárstva SR. “Často sú samice psov v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, bez veterinárneho ošetrenia, bez vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami,” argumentujú Poliačik a Nicholsonová.

Množiteľov vraj nik nekontroluje

Ako jediný nie je tento spôsob množenia za účelom predaja kontrolovaný, čo vedie podľa opozičných poslancov jednak ku genetickým zmenám na plemenách, skrytým chorobám, ktoré sa prejavia po čase od kúpy, k premnoženiu určitého plemena a hlavne k nevhodným podmienkach chovu, vedúcim k týraniu.

“Takýto množitelia nie sú registrovaní v chovateľských zväzoch a v súčasnosti nikto nekontroluje, či dodržiavajú požiadavky stanovené osobitným predpisom,” konštatujú liberáli s tým, že práve preto chcú definovať registrovaný chov psov. Registrovaným chovom bude chov, z ktorého šteňatá sú určené na predaj.

Povinnosť viesť centrálny zoznam registrovaných chovov psov by mala mať Štátna veterinárna a potravinová správa. Právomoc regionálnych veterinárnych a potravinových správ by sa mala rozšíriť tak, aby mohli kontrolovať ochranu zvierat v registrovaných chovoch psov a rozhodnúť o zrušení takéhoto chovu v prípade, že zriaďovateľ neplní podmienky stanovené osobitným predpisom.

Odporúčané články

Sulíkovcom sa nepozdáva tender plynárov na PR služby Časť opozície chce pre Medical Group meniť zákon

Témy

Diskusia

pavlina 1 Ja som za , neregistrovane mnozenie zvierat a obohacovanie sa na nich je uz v tejto dobe na Slovensku v strasnom stadiu . Rozmyslajte ludia , nie vsetko je o peniazoch . Berte ohlad na zvierata a hlavne na to... nicky A čo robia ochranci zvierat? nicky Tu sa ale píše o úplne inom, o ľuďoch, ktorí v neprijateľných podmienkach chovajú psov a potom ich draho predávajú do zahraničia. Novinári, keď niečo takéto píšu, tak by sa mali aj detailnejšie vyjadriť. Alebo treba porozumieť napísanému. nicky ja navrhujem všetkých posrancov viditeľne označkovať, aby sme videli, ktorý, kedy, s kým, s čím prichádza do kontaktu... Neregistrovaný Tí psíčkari aj so svojimi psami sú otravní.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...