SaS a OĽaNO nepriberú KDH k centrálnej dohode pred komunálnymi voľbami

Igor Matovič, Alojz Hlina, Richard Sulík
Zľava: Igor Matovič, Alojz Hlina, Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák.

BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) – Dohoda medzi SaS, OĽaNO a neparlamentným KDH na predvolebnej spolupráci pred jesennými komunálnymi voľbami na centrálnej úrovni nevznikne.

SaS kontaktovali ďalšie strany

Ako povedal vo štvrtok pre agentúru SITA podpredseda SaS Ľubomír Galko, centrálna zmluva, ktorú už dávnejšie uzavreli SaS a OĽaNO, sa rozširovať nebude, pretože by to bolo príliš komplikované. „Nikto totiž nevie garantovať v 3 000 obciach a mestách podporu takejto koalícii. Je to niečo iné ako voľby do VÚC,“ uviedol.

Podľa Galka však platí, že KDH je vítané v každom meste a obci, kde sa budú chcieť pridať ku koalícii SaS a OĽaNO. “Kontaktovali nás už strany Šanca a Sme rodina, začíname rokovať. To čakáme aj od KDH, hnutie je v našej širokej pravicovej demokratickej koalícii vítané ako všetky ostatné strany,“ konštatoval Galko.

Matovič nerozumie výlevom Hlinu

Ako na sociálnej sieti napísal predseda KDH Alojz Hlina, o tom, že centrálna dohoda pre komunálne voľby medzi SaS, OĽaNO a KDH nebude, sa dozvedel v stredu od SaS.

„Nebolo žiadne rokovanie o podmienkach prípadnej centrálnej dohody, teda k odmietnutiu spoločnej dohody nedošlo pre prípadné nároky, podmienky, okolnosti ktorejkoľvek strany, ale dohoda bola odmietnutá bez udania dôvodu. Kresťanskí demokrati boli pripravení rokovať o centrálnej dohode pre komunálne voľby 2018. Takáto dohoda by mala určite význam, čo sa potvrdilo aj pri VÚC voľbách,“ napísal Hlina, ktorý vyjadruje poľutovanie nad tým, že k dohode nedošlo a vyjadruje aj viac ako počudovanie nad tým, akým procesným spôsobom bola celá táto záležitosť vedená.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič nerozumie týmto „výlevom“ Alojza Hlinu cez sociálne siete. „Bez toho, aby boli obojstranné rokovania medzi KDH a OĽaNO sa snaží robiť politiku cez sociálne siete. Nemyslím, že toto je zodpovedné správanie sa, ak KDH chce naozaj spoluprácu opozičných strán,“ povedal Matovič pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz HlinaIgor MatovičĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŠancaSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris Kollár