SaS podáva podnet na poslanca Tomáša pre kauzu Čistý deň

Erik Tomáš
Foto: SITA - koláž WbN

BRATISLAVA 9. decembra (WebNoviny.sk – Poslanec NR SR za Smer-SD Erik Tomáš porušil podľa poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Natálie Blahovej, Ľubomíra Galka a Jozefa Mihála ústavný zákon a konal v rozpore s verejným záujmom.

Liberáli sa podnetom obrátili na Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a žiadajú preskúmanie zákonnosti konania poslanca Tomáša v prípade kauzy Čistý deň, informovala agentúru SITA hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková. Výbor tiež žiadajú, aby začal konanie voči verejnému funkcionárovi vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov.

Stretnutie na úrade vláde

Podľa SaS Erik Tomáš svojím angažovaním sa v kauze Čistý deň porušil ústavný zákon a spreneveril mandát poslanca.

„Erik Tomáš sa stretol s predstaviteľmi galantského resocializačného zariadenia, ktoré je predmetom vyšetrovania v závažnej kauze sexuálneho zneužívania maloletých, známej ako kauza Čistý deň. Tvrdil, že sa stretol ako koaličný poslanec a člen výboru NR SR pre sociálne veci, avšak k stretnutiu došlo na krajne nevhodnom mieste, a to na Úrade vlády Slovenskej republiky,“ zdôvodňujú liberáli s tým, že Tomáš tam vykonáva funkciu poradcu predsedu vlády a podľa vyjadrenia riaditeľa zariadenia bolo predmetom ich stretnutia mediálne poradenstvo.

Zároveň podotýkajú, že predstavitelia tohto zariadenia sú podozriví z páchania trestnej činnosti alebo jej krytia.

Tomáš zverejnil list poškodenej, ktorý mohol napomôcť pri objasnení skutku

Podľa poslancov sa stretnutie uskutočnilo počas riadneho rokovacieho dňa parlamentu, ale v systéme národnej rady nie sú evidované žiadne žiadosti o ospravedlnenie pre poslanca Tomáša ani v tomto, ani počas iných rokovacích dní. Na hlasovaniach podľa nich tiež chýbal.

„Sme presvedčení, že je v rozpore s etickými a právnymi záväzkami poslanca NR SR, aby v čase, keď má byť v pléne a hlasovať o zákonoch, pripravoval a poskytoval mediálne poradenstvo osobe podozrivej z trestnej činnosti priamo na Úrade vlády Slovenskej republiky,“ zdôrazňujú poslanci SaS.

Okrem toho pripomínajú, že poslanec Erik Tomáš zverejnil list poškodenej, ktorý mohol napomôcť pri objasnení skutku. Ten pritom nebol adresovaný jemu a v čase zverejnenia poslanec Tomáš nemal súhlas na jeho zverejnenie.

„Týmto konaním sa priamo zainteresoval do kauzy. Preto žiadame Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, aby začal konanie voči koaličnému poslancovi Erikovi Tomášovi a vyžiadal si aj jeho stanovisko, ktoré je nevyhnutné pre rozhodovanie vo veci,“ uzatvárajú liberáli.

Tomášova reakcia a výzva médiám

Erik Tomáš považuje konanie SaS za „smiešnu snahu o šikanu zo strany SaS“, ktorá mu podľa jeho slov nezabráni v slobodnom výkone mandátu poslanca.

„Ako jediný som sa stretol so všetkými zainteresovanými v tomto prípade, teda s vedením Čistého dňa, klientmi i rodičmi, vrátane matky Natálie. Strana SaS hrubo a cynicky zneužíva túto tému na svoje politické ciele. Čo si o takomto konaní myslia deti, rodičia i zamestnanci zariadenia pocítila poslankyňa tejto strany Natália Bláhová priamo na vlastnej koži počas poslaneckého prieskumu, na ktorom jej odkázali, že je zlý človek,“ reagoval pre agentúru SITA Tomáš.

Zároveň vyzval média, aby prestali cenzurovať hlas komunity Čistého dňa a konečne zverejnili video zo spomínaného poslaneckého prieskumu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erik TomášKatarína SvrčekováNatália Blahová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita