SaS považuje podmienky Matoviča za osobnú pomstu. Kto vyhrá voľby, nemôže všetko

Richard Sulík
Predseda SaS a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) oceňuje krok Igora Matoviča (OĽaNO) odstúpiť z postu predsedu vlády, ktorý otvára priestor na ďalšie rokovania. V strane sú na to pripravení, avšak nebudú súhlasiť s takými návrhmi, ktorých hlavným motívom je očividne jeho osobná pomsta.

SaS v stanovisku zopakovala, že Matovič nie je spôsobilý viesť vládu a preto žiada jej rekonštrukciu na pôdoryse dnešnej koalície, ktorá je definovaná v koaličnej zmluve. Liberáli nevidia žiadny dôvod odovzdať fungujúce a kvalitné vedené ministerstvo. Informoval o tom hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Matovič si znepriatelil ďalších partnerov

V strane SaS sú presvedčení, že výmena premiéra je kľúčom k dobrej vláde, lepšie manažovanej, s lepšou komunikáciou a organizáciou. Okrem občanov, prezidentky, samospráv a vedcov si dnes podľa liberálov Matovič znepriatelil aj ďalších koaličných partnerov, a to ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú a podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu (obaja Za ľudí).

Aby som premiérovi uľahčil odchod z vlády, ponúkol som aj svoj odchod z vlády. Táto ponuka stále platí. Ak by však Igor Matovič viedol niektoré z existujúcich ministerstiev patriace OĽaNO, moja ponuka je logicky bezpredmetná. Rovnako sme ochotní diskutovať o zámene predsedníctva v zdravotníckom výbore za predsedníctvo v inom parlamentnom výbore,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

SaS si kladie otázku, či vláda bude fungovať lepšie, keď z nej odídu občanmi aj odborníkmi najlepšie hodnotení ministri. „Ocenili by sme, ak by Igor Matovič pochopil, že keď vyhrá voľby, nemôže všetko, ale mal by narábať s mocou tak, aby z toho malo prospech celé Slovensko,“ uviedla strana v stanovisku.

Kríza sa zbytočne naťahuje

Podpredsedovia SaS Branislav Gröhling a Karol Galek doplnili, že koaličná kríza sa zbytočne naťahuje aj preto, lebo Matovič vyše týždňa mlčal a otváraním koaličnej zmluvy by sa predĺžila ešte viac. „Sme za čo najskoršie ukončenie koaličnej krízy, ktoré je momentálne v rukách predstaviteľov hnutia OĽaNO, a sústredenie sa na skutočné problémy Slovenska,“ doplnili. Naďalej platí, že ak do stredy nepríde k dohode, ministri za SaS podajú demisiu a strana SaS odchádza z vlády.

Matovič povedal, že je ochotný odísť z funkcie predsedu vlády za splnenie niekoľkých podmienok. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) požadujú odchod Sulíka z postu ministra hospodárstva a Jany Bittó Cigánikovej (SaS) z funkcie predsedníčky parlamentného výboru pre zdravotníctvo. OĽaNO podľa jeho slov prijíma ponuku Márie Kolíkovej (Za ľudí) na odchod z pozície ministerky spravodlivosti aj Juraja Šeligu (Za ľudí), že odíde z funkcie podpredsedu parlamentu

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita