SaS predstavila Agendu 2020, podporuje nižšiu daň a menej byrokracie pre podnikateľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jana Kiššová, Richard Sulík
Tímlíderka SaS Jana Kiššová a predseda SaS Richard Sulík. Reprofoto: www.facebook.com

BRATISLAVA 19. februára (WebNovoiny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila aktualizovanú verziu svojho reformného ekonomického programu Agenda 2020, ktorou chce bojovať najmä proti vysokej miere byrokracie v podnikateľskom prostredí.

Prispieť by k tomu malo rušenie nezmyselných regulácií, pravidiel a opatrení. Uviedli to v pondelok na tlačovej besede predseda SaS Richard Sulík a autorka Agendy 2020 a podpredsedníčka strany Jana Kiššová. Dodali, že nemenej dôležitou požiadavkou v aktualizovanej Agende 2020 je zavedenie rovnej 19-percentnej dane.

Zlepšiť finančné toky

„Agenda 2020 je dokument strany Sloboda a Solidarita, ktorým sa strana snaží o niekoľko opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku. Agenda nás, stranu SaS, od vládnej strany Smer-SD jednoznačne odlišuje. Podľa vládnej strany má všetko riadiť a regulovať štát, no sú to zamestnávatelia, ktorí najlepšie poznajú trh a to, čo a za aké ceny vyrábať. Veľkú pozornosť sme preto pri aktualizácii Agendy 2020 venovali najmä zrušeniu nezmyselných pravidiel a príkazov v podnikaní,“ uviedla Kiššová.

SaS chce v aktualizovanej verzii Agendy 2020 zrušiť definíciu závislej činnosti, umožniť podnikateľom uplatniť si daňovú stratu či liberalizovať odpisovanie majetku, čo by malo podľa SaS pomôcť zlepšiť peňažné toky najmä začínajúcim firmám, ktoré chcú investovať alebo modernizovať.

Viac času na rozvoj firiem

Strana SaS chce ďalej odľahčiť zamestnávateľov od administratívnych povinností, od čoho si sľubuje pre zamestnávateľov viac času na rozvoj svojich firiem, ako aj zvyšovanie platov zamestnancov.

„Podľa rebríčka ekonomickej slobody od The Heritage Foundation Slovensko v miere ekonomickej slobody klesá a momentálne je na najhoršej pozícii z krajín Visegrádskej štvorky (V4). Zaostávame aj za priemerom EÚ. Okolo roku 2003, 2004 a 2005 bola SR v podobnej situácii, ale snažila sa zmenami dobehnúť zameškané a okolo roku 2006 sme krajiny z V4 v ekonomickom rebríčku slobody predbehli. Za posledných desať rokov vlády Roberta Fica sme sa ale opäť zhoršovali a dnes je SR podľa rebríčka Heritage z krajín V4 zase najhoršia. Táto politika nie je správna a raz sa nám vypomstí. Kruto na ňu môžeme doplatiť v časoch najbližšej ekonomickej krízy alebo recesie,“ uviedol dôvody aktualizácie Agendy 2020 Richard Sulík.

Podnikateľov a odborárov žiadajú o pripomienky

Ďalšími zmenami v novej Agende 2020 má byť zavedenie rovnej 19-percentnej dane a zmena vládnej politiky stimulov a dotácií pre investorov.

„To, čo výrazne pomôže podnikaniu na Slovensku, je návrat rovnej 19-percentnej dane. Ľuďom by tak ostalo viac peňazí. Ďalej tvrdíme, že stimuly pre investorov sú len škodlivou náhradou zlého podnikateľského prostredia s mnohými negatívnymi dopadmi,“ povedala Jana Kiššová.

„Takých opatrení, ktoré nebudú mať dopad na štátny rozpočet a dajú sa realizovať ihneď, prevažne na zníženie byrokracie v podnikaní na Slovensku je vyše 40. Tento dokument (Agenda 2020 – pozn. red.) je živý, stále sa vyvíja, preto chcem poprosiť všetkých, podnikateľov, odborárov a zamestnancov, aby nám ho pomohli pripomienkami vylepšiť,“ uzavrel Richard Sulík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana KiššováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita