SaS si myslí, že podľa nového návrhu Sakovej bude policajný prezident iba kryť činy Smeru-SD a SNS

Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 25. augusta (WebNoviny.sk) – Policajný prezident zvolený podľa pravidiel, ktoré pripravila ministerka vnútra Denisa Saková, bude podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) „čeliť podozreniu, že sa dostal do funkcie iba preto, aby kryl zločiny Smeru-SD a SNS“. Ako ďalej uvádzajú liberáli v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková, „pravidlá sú totiž nastavené tak, aby sa do čela Policajného zboru nedostali ľudia s dobrou povesťou a najmä ochotou nekompromisne stáť na strane zákona“.

O novele zákona o Policajnom zbore, ktorá má meniť spôsob voľby prezidenta Policajného zboru alebo šéfa policajnej inšpekcie mala v stredu rokovať vláda, návrh však nakoniec z rokovania vypustili.

Svojho človeka na sedem rokov

Podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko zdôrazňuje nesúhlas liberálov s podmienkou, aby kandidát na policajného prezidenta musel byť aktívnym policajtom. Ďalej podľa Galka sú proti sedemročnému funkčnému obdobiu šéfa policajného zboru, ktorý by sa stal prakticky neodvolateľným.

„Návrh ministerky Sakovej, aby policajného prezidenta na návrh ministra vnútra mohol odvolať parlamentný brannobezpečnostný výbor trojpätinovou väčšinou jeho členov, jasne ukazuje, že táto skorumpovaná politická garnitúra, ktorá organizuje a kryje masívne rozkrádanie verejných zdrojov na Slovensku, chce mať na čele Policajného zboru aspoň sedem rokov svojho človeka,“ cituje ďalej tlačová správa Galka. V tejto súvislosti predseda SaS Richard Sulík v tlačovej správe vyzýva „občanov, aby všetkými zákonnými prostriedkami dávali najavo nespokojnosť s týmito návrhmi, pretože len odďaľujú to, čo Slovensko najviac potrebuje – vládu zákona, rovnosť pred ním a Policajný zbor, ktorý naozaj pomáha a chráni“.

Nakoniec sa o tom nerokovalo

Podľa SaS je zároveň „nehoráznosťou hra Slovenskej národnej strany (SNS), ktorá požaduje, aby bol policajný prezident zvolený na neurčito a odvolať ho mohol len parlament, a to ústavnou väčšinou. To je požiadavka, aby polícia bola pod kontrolou Smeru-SD a SNS takpovediac naveky.“ SaS tak reaguje na vyjadrenia SNS, ktorá odmieta, aby prezident policajného zboru mal stanovenú pevnú lehotu svojej funkcie sedem rokov. Podľa národniarov, spoločensky spravodlivé a demokratické je, aby prezident policajného zboru bol zvolený po novom na dobu neurčitú.

Pokiaľ ide o novelu zákona o Policajnom zbore SR, ktorá mení pravidlá výberu policajného prezidenta, je potrebné nájsť zhodu na dĺžke jeho funkčného obdobia. Uviedla to v stredu 22. augusta po rokovaní vlády ministerka vnútra Denisa Saková.

O novele mala v stredu rokovať vláda, návrh však nakoniec z rokovania vypustili. Podľa Sakovej je dĺžka funkčného obdobia policajného prezidenta jediným závažným rozporom, ktorý v tejto veci treba doriešiť. Rezort pôvodne navrhoval pre novozvoleného šéfa polície funkčné obdobie sedem rokov.

Predseda vlády Peter Pellegrini ešte pred rokovaním kabinetu uviedol, že okolo ohlasovaných zmien je stále veľa diskusie a z odborných kruhov zaznievajú kritické hlasy, preto má byť novela zákona o Policajnom zbore SR ešte predmetom rokovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováĽubomír GalkoPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaSNS Slovenská národná strana