SaS: Štát podporou baníctva vyhadzuje peniaze hore komínom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Baňa, baníci
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. augusta (WEBNOVINY) – Nie všetky politické strany sú za ďalšie dotovanie výroby elektriny z domáceho uhlia. Za pokračovanie podpory slovenského baníctva je najsilnejšia politická strana Smer-SD a v súčasnosti mimoparlamentná SNS.

„A to nielen pre stabilitu sústavy a bezpečnosť dodávok, ale aj pre priamy dopad na tisíce zamestnancov a ich rodín v tradičných baníckych regiónoch. V súčasnosti nie sme v žiadnom prípade v stave, aby bolo možné podporu ťažby uhlia zastaviť,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová. „Z pohľadu využitia konkrétneho energetického potenciálu Slovenska, jeho energetickej bezpečnosti a zamestnanosti ľudí budeme podporovať ťažbu uhlia na Slovensku,“ dodala tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková.

Opozícia to vidí inak

Ostatné politické strany by v prípade úspechu v blížiacich sa parlamentných marcových voľbách dotáciu na výrobu elektriny z domáceho uhlia, ktorú platia vo svojich faktúrach všetci odberatelia elektriny, skôr či neskôr zrušili. „Výroba energií z hnedého uhlia významne zaťažuje koncové ceny energií a tiež sa značne podieľa na celkových emisiách oxidu uhličitého,“ povedal podpredseda KDH Ján Hudacký, podľa ktorého by mal štát stanoviť prechodné obdobie pre existujúcu podporu, maximálne však na päť rokov.

Počas tohto obdobia by mali podľa neho ťažobné spoločnosti pripraviť a uviesť do praxe efektívny technologický a ekonomicky udržateľný model, ktorý im umožní na trhovom princípe pokračovať v ťažbe uhlia. „V opačnom prípade budú musieť nastaviť model postupného ukončovania ťažby hnedého uhlia,“ konštatoval Hudacký.

Vyhodené peniaze hore komínom

Strana SaS je presvedčená, že podpora ťažby domáceho uhlia nie je vhodná a ani potrebná. „Pokiaľ by sa takto doslova a do písmena vyhodené peniaze hore komínom radšej investovali do výstavby diaľničného spojenia s Hornonitrianskym regiónom, určite by to aj pre miestnych malo omnoho vyšší prínos ako nesystémová podpora baníctva a konzervovanie súčasného stavu,“ myslí si tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Podľa hovorcu strany Most-Híd Mateja Kováča, nemá zmysel umelo udržiavať pracovné miesta v baníctve len preto, že sme na niečo zvyknutí.

Podľa predsedu strany SKOK Juraja Miškova, ktorý zastával počas vlády Ivety Radičovej aj post ministra hospodárstva, namiesto podpory neefektívnej ťažby by investovanie rovnakej sumy do vytvorenia alternatívnych pracovných príležitostí pre ľudí v uhoľných regiónoch pomohlo zvýšiť kvalitu ich života. „Veľká časť ‚uhoľných dotácií‘ dnes končí v súkromných vreckách, a nie u baníkov a ich rodín. Tento nespravodlivý a neudržateľný systém treba zmeniť, a dá sa to urobiť tak, aby sa aj ľudia v prievidzskom regióne mali lepšie,“ uzavrel Miškov.

Ročne zaplatia slovenskí spotrebitelia elektriny vo svojich faktúrach na podporu slovenského baníctva celkovo zhruba 90 miliónov eur. Aktuálne je tento podporný mechanizmus nastavený do roku 2020 s výhľadom do roku 2035.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján HudackýKarol Galek