SaS vyzvala premiéra, aby odvolal Denisu Sakovú, pripisujú ju k podozrivým

Richard Sulík, Igor Matovič
Predseda SaS Richard Sulík a líder OĽaNO Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Marek Mrviš.

BRATISLAVA 6. augusta (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva premiéra Petra Pellegriniho, aby odvolal z postu ministerky vnútra Denisu Sakovú. Agentúre SITA poskytla stanovisko hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.

„Má byť odvolaná nielen preto, lebo stratila dôveru prezidenta SR, ale aj preto, že sa sústavne snaží prostredníctvom svojho úradu zavádzať verejnosť vo veci únosu vietnamského podnikateľa Trinh Xuan Thanha,“ povedal predseda strany SaS Richard Sulík.

Razantné vyšetrovanie

Podľa liberálov je preukázané nemeckými vyšetrovacími orgánmi, že orgány Slovenskej republiky poskytli komunistickému Vietnamu nadštandardnú pomoc pri preprave uneseného podnikateľa do Vietnamu.

„Je úlohou slovenských vyšetrovacích orgánov zistiť, či k tomuto skutku došlo s vedomím predstaviteľov štátu a akú protihodnotu za to od vietnamskej strany získali,“ skonštatoval podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Ako sa uvádza v stanovisku SaS, „je už všeobecne známe, že do okruhu podozrivých spadajú poslanec NR SR Robert Kaliňák, šéf protokolu ministerstva vnútra Radovan Čulák, bývalý poradca premiéra Fica Quang Le Hong, poslanec NR SR Robert Fico a ministerka vnútra Denisa Saková“.

Strana SaS žiada razantné vyšetrovanie a vzhľadom na to, že ide o vysokopostavené osoby, väzobné stíhanie podozrivých Roberta Kaliňáka a Radovana Čuláka.

„Očakávame, že policajné orgány a dozorový prokurátor budú mať dostatok odvahy a nezostanú v hanbe pred európskou verejnosťou, ktorá tento prípad sleduje,“ uzavrel Richard Sulík.

Skutok sa nestal

Ministerka Denisa Saková premárnila podľa poslanca za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Gábora Grendela svoju šancu. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

Ministerka vnútra dnes oznámila, že zbaví mlčanlivosti ochrankárov, ktorí sprevádzali vietnamskú delegáciu.

„Tento krok mala urobiť okamžite, ako kauza vypukla. Ona sa však od začiatku tvárila, že sa skutok nestal. Preto súhlasím s prezidentom Kiskom, že by mala odísť. Ale s tým by sme sa uspokojiť nemali. Takýto medzinárodný škandál si vyžaduje odstúpenie celej vlády a nové voľby,“ uvádza v stanovisku Grendel.

Pravá ruka exministra

Denisa Saková (Smer-SD) ako ministerka vnútra stratila dôveru prezidenta Andreja Kisku a podľa jeho slov môže byť prekážkou pri vyšetrovaní údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom.

Uviedol to prezident po stretnutí s predsedom vlády Petrom Pellegrinim (Smer-SD). Kiska žiada konkrétne opatrenia vlády na to, aby mohli slovenské orgány činné v trestnom konaní túto kauzu dôkladne vyšetriť.

Podľa prezidenta je útokom na dobré meno Slovenskej republiky predovšetkým zneužívanie vládnej moci na únos občana tretej krajiny či marenie vyšetrovania. Andrej Kiska tiež doplnil, že rezort vnútra je kľúčový a ministerku Sakovú považuje za pravú ruku exministra Roberta Kaliňáka.

Prvoradou úlohou ministerky vnútra je zabezpečiť nestranné vyšetrovanie kauzy únosu vietnamského podnikateľa. Novinárom to dnes povedal predseda vlády Peter Pellegrini pri príchode na rokovanie s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom.

„Dnes bez toho, aby sme vedeli výsledky vyšetrovania alebo akékoľvek iné okolnosti, tak dnes vyhlasovať, že jej niekto dôveruje alebo nedôveruje, je, myslím si viac politika ako reálne skutočnosti,“ skonštatoval premiér.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaDenisa SakováGábor GrendelKatarína SvrčekováĽubomír GalkoPeter PellegriniRichard SulíkRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita