SaS vyzýva inšpekciu, aby preverila tvrdenia expríslušníka SIS obžalovaného v kauze únosu Kováča ml.

Sloboda a Solidarita
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger.
  • aktualizované 22. decembra, 16:01

BRATISLAVA 22. decembra (WebNoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita žiada Inšpekciu ministerstva vnútra, aby preverila tvrdenie Ľuboša K. obžalovaného v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do zahraničia, že cez sprostredkovateľa odovzdal policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi informácie o vražde Róberta Remiáša a ten údajne nekonal.

Ľuboš K. priznal svoju účasť na únose Kováča ml.

Uvádza sa to vo vyhlásení podpredsedu liberálov Ľubomíra Galka. „Po tom, čo národná rada zrušila Mečiarove amnestie ústavným spôsobom, by sme očakávali razantné konanie orgánov činných v trestnom konaní a obnovenie súdneho procesu,“ zdôraznil Galko.

Bývalý príslušník SIS Ľuboš K., ktorý v rozhovore pre denník SME priznal svoju účasť na zavlečení Kováča ml. mimo iného uviedol, že „pred uplynutím premlčacej lehoty v kauze vraždy Remiáša som jednému priateľovi z polície povedal, že mám informácie aj o tejto trestnej veci. On je kamarátom policajného prezidenta Tibora Gašpara, tak som ho požiadal, aby mu to prezentoval. Aj mu to oznámil, ale Gašpar sa k tomu nevyjadril, ani vo veci nekonal. Takže myslím, že pani Remiášová by dnes mala ísť za pánom Gašparom a dať mu facku za to, že nekonal“.

Ľuboš K., ktorý je jedným z obžalovaných v kauze zavlečenia z roku 1995, bol na Slovensku právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek, neskôr ho na úteku zadržali orgány v africkom Mali. Jeho súčasný pobyt nie je známy.

Polícia tvrdenia expríslušníka SIS odmieta

Podľa stanoviska Prezídia Policajného zboru je konanie v tejto veci, po zrušení amnestii, momentálne na Okresnom súde Bratislava III, ktorý musí rozhodnúť o ďalšom postupe.

Ako ďalej uviedol hovorca prezídia Martin Wäldl, Ľuboš K. bol pred svojím útekom niekoľkokrát na polícii aj z podnetu prezidenta Policajného zboru a mohol uviesť skutočnosti a informácie o trestnej činnosti, na ktorej sa buď zúčastnil alebo o nej vedel, o čom svedčia zápisnice, ktoré s ním boli spísané.

„Je teda nepravdivé tvrdenie Ľuboša K., že by prezident Policajného zboru nekonal a nezabezpečil jeho vypočutie. Prezident Policajného zboru preto nebude ďalej komentovať tvrdenia osoby na úteku, odsúdenej za závažnú trestnú činnosť,“ zdôraznil Wäldl s tým, že Ľuboš K. bol vypátraný a zatknutý na základe medzinárodného zatykača v Mali pri svojom úteku pred trestom.

„Slovenská polícia vykonala v súčinnosti s Malijskou políciou a Ministerstvom spravodlivosti všetky potrebné kroky, aby mohlo dôjsť k jeho vydaniu na Slovensko. V tejto chvíli sa čaká na rozhodnutie ministra spravodlivosti Mali,“ dodal Wäldl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor Gašpar
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná služba