Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda strany SaS Richard Sulík na tlačovej besede strany SaS o daňovej úľave pre Babišovo Duslo Šaľa a o krokoch strany SaS proti takýmto praktikám. Bratislava, 23. júl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
9. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

SaS žiada, aby biskupi odmietli kontroverzné výroky kňazov

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva Konferenciu biskupov Slovenska (KBS), aby sa jasne a jednoznačne dištancovala od antisemitských a homofóbnych výrokov farárov Emila Floriša a Mariána Kuffu.

SaS je presvedčená, že takéto výroky sú “nezlučiteľné s dobrým občianskym spolunažívaním, vytváraním pozitívnej atmosféry v spoločnosti a v prípade spochybňovania holokaustu aj s historickou pamäťou.” Píše sa to v tlačovej správe SaS, ktorú agentúre SITA poslala hovorkyňa strany Katarína Svrčeková.

SaS reaguje na farára Floriša a Kuffu

Ako píše SaS, farár Emil Floriš počas slávnostnej bohoslužby k 70. výročiu SNP vyhlásil, že Židia si za nenávisť voči nim mohli aj sami. Boli vraj “veľmi tvrdí a chamtiví k nášmu ľudu”, a tak pri ich deportáciách “bolo určité nadšenie, pretože, žiaľ, aj mnohých ožobráčili”, píše o výrokoch farára SaS.

Farár Marián Kuffa zasa nedávno vyhlásil, že “gejovia a lesby sú niekedy horší než tí vrahovia”, dodávajú liberáli. Podľa SaS sú takéto výroky nezlučiteľné s dobrým občianskym spolunažívaním, vytváraním pozitívnej atmosféry v spoločnosti a v prípade spochybňovania holokaustu aj s historickou pamäťou.

“Vyvolávanie nenávisti voči akýmkoľvek menšinám je podľa nášho názoru neprijateľné a nehodné verejne činných predstaviteľov rímskokatolíckej cirkvi, ktorá má podľa vlastného učenia šíriť kresťanskú lásku medzi ľuďmi,” myslia si liberáli.

Sloboda a Solidarita však víta ohlásenú účasť predsedu Konferencie biskupov Slovenska, arcibiskupa Stanislava Zvolenského na utorňajšej pietnej spomienke pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. “Ak sa však biskupská konferencia nebude jasne dištancovať od zľahčujúcich, relativizujúcich a netoleranciu šíriacich výrokov svojich kňazov, je táto účasť, bohužiaľ, len farizejstvom,” píše SaS.

“Stanovisko KBS bolo jasnou rečou deklarované arcibiskupom Zvolenským v jeho príhovore pred rokom a platí pre každý prípad podobného charakteru,” reagoval na výzvu SaS hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik.

Zvolenský sa už pred rokom vyhradil proti holokaustu

Predseda Konferencie biskupov Slovenska, metropolita Bratislavskej arcidiecézy – arcibiskup Stanislav Zvolenský sa už vlani 9. septembra zúčastnil na kladení vencov pri Pamätníku holokaustu v Bratislave, kde vystúpil s príhovorom. “Katolícka cirkev na Slovensku sa díva na túto mimoriadne bolestnú časť dejín pohľadom, ku ktorému nás vedie duch Svätého písma.. pre cirkev aj pre cirkev na Slovensku je dôležité prehlbovať aj vedomie o previnení, ktorými sa v minulosti synovia a dcéry vzdialili od ducha Ježiša Krista a posolstva evanjelia…,” povedal vtedy vo svojom vystúpení Zvolenský.

“S hlbokou ľútosťou spomíname na tragédiu, ktorú šoa (hebrejský termín pre vyvražďovanie Židov počas 2. svetovej vojny – pozn. red.) predstavuje pre našu vlasť, a preto jednoznačne odmietame akúkoľvek nenávisť, rasizmus, zneuctenie ľudskej dôstojnosti ktorejkoľvek ľudskej osoby,” povedal arcibiskup.

Spomínanie na genocídu Židov spoločnosti hovorí, aké je nebezpečné interpretovať zlú sociálnu či kultúrnu situáciu skratkami, ktoré sa končia biľagovaním nejakej spoločenskej skupiny či vytvorením zoznamu nepriateľov, vyhlásil vlani Zvolenský. Dodal, že “nikdy nesmieme konať tak, aby sme voči iným ľuďom vyvolali nenávisť, lebo od nenávisti k násiliu je veľmi blízko”.

Odporúčané články

Židia si mohli za holokaust sami, kázal kňaz v Čadci Vyše polovica Slovákov súhlasí, aby zlegalizovali eutanáziu

Témy

Diskusia

cha cha Slovenskí predstavitelia RK církve by sa mali nie len hanbiť, ale aj byť stíhaní. Sú to nepravdivé, neodpustiteľné výroky.Potom sa normálni ľudia čudujú, že tu máme kotlebovcov... S takými za mreže, nakoľko toto už nie je sloboda prejavu!!! stary ujo Vajcia ma vypchane ponozkami. Hmm.....ktovie co ma v lebecnej dutine. Špinavci gauneri, lumpi a zlodeji, čo rozkradli a sprznili Slovensko a jeho ľud, sa obúvajú do človeka, ktorý napráva to svinstvo, čo oni napáchali? Na to nestačí len nekonečná arogancia ale musí tam byť aj ešte väčšia hlúposť a obmedzenosť! To už ich teda má kto usmerňovať, nabádať, vyzývať ... a najlepšie aj riadiť. "Nepovieš ty, povedia tebe" Spolu so Šulíkom! Tí kňazi to povedali úplne inak! A nech ten debil povie v čom nemali pravdu a nech sa neskrýva za primitívne frázy
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...