SaS žiada referendum o novej únii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sulík
Strana SaS podľa jej predsedu Richarda Sulíka (na snímke) navrhne referendum o otázkach ďalšieho fungovania EÚ na 10. marca budúceho roku, v deň parlamentných volieb. Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Strana SaS chce v prípade, že nadchádzajúci summit eurozóny v Bruseli dohodne zásadnejšie zmeny, ktoré by znamenali obmedzenie rozpočtovej suverenity Slovenska, vyhlásiť o týchto otázkach referendum.

„Za významné obmedzenie suverenity a nezávislosti Slovenska považujeme vznik fiškálnej únie a zrušenie práva veta. Strana SaS s týmto nesúhlasí, a keby k takému niečomu malo dôjsť, tak len prostredníctvom referenda,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík.

SaS podľa Sulíka navrhne referendum o otázkach ďalšieho fungovania Európskej únie a eurozóny uskutočniť v deň volieb, teda 10. marca budúceho roku.

Konkrétne otázky po summite

„Ešte dnes oslovím za účelom vyhlásenia referenda predsedov parlamentných strán. Napíšem im list, ktorým ich vyzvem na rokovanie s cieľom dospieť k tomu, aby Národná rada zaradila do programu tejto schôdze hlasovanie o referende,“ uviedol v utorok Sulík.

Konkrétne znenie otázky by podľa Sulíka bolo možné naformulovať ihneď po uskutočnení summitu, keď budú jasné dohody európskych lídrov. Pripúšťa, že v prípade dohôd na opatreniach, ktoré by suverenitu krajín neobmedzovali, by referendum potrebné nebolo. Sulík však jedným dychom dodal, že príliš veľkú dôveru v to, čo sa „pečie“ v Bruseli, nemá.

Veľkú podporu nemá

SaS s návrhom na referendum o fiškálnej únii pravdepodobne neuspeje. S názorom liberálov sa spomedzi parlamentných strán stotožňuje iba SNS a pridal sa aj nezaradený poslanec Igor Matovič. „V žiadnom prípade nepodporujeme zmeny v Lisabonskej zmluve. SNS v každom prípade bude trvať na referende,“ reagoval na návrh liberálov predseda SNS Ján Slota.
Jan slota
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Nazdáva sa, že fiškálna únia by znamenala priveľkú dominanciu Nemecka. „Tomu fúzatému chlapíkovi v 30. a 40. rokoch sa nepodarilo pokoriť Európu ani tankami a delami, pani (Angele) Merkelovej sa to pomaly podarí bez jediného výstrelu,“ dodal.

Za vyhlásenie referenda by hlasoval aj líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Osobne si myslím, že referendum určite potrebné je, lebo sa vzdávame právomocí a takýmto spôsobom by Slovensko bola za chvíľku nesvojprávna krajina,“ poznamenal s tým, že s kolegami z hnutia sa o veci ešte nezhováral a prezentuje len vlastné stanovisko.

Video: Plán je odsúdený na krach, tvrdí SNS

Na zmeny v Lisabonskej zmluve podľa KDH referendum nie je potrebné. „Dôležité je, aby eurozóna sprísnila a spresnila pravidlá a posilnila ich vymožiteľnosť. KDH potvrdzuje svoju doterajšiu líniu, ktorá podporuje zachovanie princípu jednomyseľnosti okrem iného v oblasti priamych daní,“ povedal líder hnutia Ján Figeľ. Figeľ tvrdí, že zmeny v integrácii KDH starostlivo zváži s ohľadom na záujmy Slovenska a spoločnej Európy.
Mikulas dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár na vypísanie referenda nevidí dôvod a tvrdí, že SaS referendum navrhla, aby mobilizovala svojich voličov.

„Prečo by som bol nápomocný tomu, aby si strany robili takýmto spôsobom kampaň?“ Bugár sa odvolal na právnikov, podľa ktorých referendum nie je potrebné, ak si Slovensko zachová nezávislú daňovú politiku.

Prípadné referendum dnes ráno odmietol aj líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. „Ak opatrenia vyvolajú potrebu otvorenia Lisabonskej zmluvy, tak Slovenská republika nesmie zaváhať. Budeme súhlasiť s jej otvorením. Nie je čas na referendá,“ povedal s tým, že referendum by navyše v slovenských podmienkach znamenalo takmer isté „zabitie“ tejto témy, keďže zatiaľ jediné úspešné referendum bolo o vstupe Slovenska do Európskej únie, kde účasť len tesne prekročila potrebných 50 percent.

Referendum nežiada ani Smer-SD, ktorý je najsilnejšou politickou stranou. Líder sociálnych demokratov Robert Fico dnes vyhlásil, že úprava Lisabonskej zmluvy by sa mala udiať v parlamente, pretože tam bola zmluva aj schválená.

Video: SDKÚ víta opatrenia od dua Sarkozy-Merkelová

Video: Smer zmeny podporí

Sulíkovci chcú zníženie kvóra

Zabezpečeniu dostatočnej účasti ľudí na referende tak, aby bolo platné, by podľa šéfa SaS pomohlo práve jeho uskutočnenie v deň parlamentných volieb. Predchádzajúce referendá totiž ukázali, že dosiahnutie nadpolovičného kvóra oprávnených voličov býva v slovenských pomeroch veľkým problémom.
Referendum
Foto: SITA/Michal Burza Foto: SITA/Michal Burza

Doteraz jediným úspešným referendom totiž bolo to pred vstupom Slovenska do Európskej únie, v ktorom sa vyjadrilo 52 % oprávnených voličov.

SaS je preto podľa Sulíka ochotná sa baviť aj o znížení 50-percentného kvóra. „Ak bude politická dohoda, tak môžeme znížiť kvórum na nižšiu hodnotu ako v ústave stanovených 50 %,“ tvrdí.

„Ak bude politická dohoda, tak môžeme znížiť kvórum na nižšiu hodnotu ako v ústave stanovených 50 %,“ tvrdí.

Uskutočnenie takéhoto referenda v deň volieb by podľa Sulíka malo okrem zabezpečenia zvýšenej účasti aj výhodu v minimalizácii dodatočných nákladov. „Samozrejme, organizácia referenda bude stáť niekoľko miliónov eur, ale slepo súhlasiť so všetkým, čo navrhuje Brusel, bude stáť niekoľko miliárd eur,“ konštatoval.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Béla BugárIgor MatovičJán FigeľJán SlotaMikuláš DzurindaRichard SulíkRobert Fico