SaS sa ostro pustila do väčšiny ministerstiev aj Pellegriniho, Sulík adresoval premiérovi výzvu

Predseda strany SaS Richard Sulík.
Predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 28. júna (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Peter Pellegrini by mal prevziať zodpovednosť za ministrov ako ich nadriadený a mal by za nich odpovedať na otázky občanov.

Ministri neponúkajú odpovede

Vyhlásil to na štvrtkovej tlačovej besede líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík s tým, že takto môže Pellegrini upokojiť situáciu v spoločnosti skôr, ako sa nespokojní učitelia, zdravotné sestry, farmári či novinári spoja a problém môže byť omnoho väčší ako v súčasnosti.

Dôležité skupiny spoločnosti kladú premiérovi logické otázky, odpovede, žiaľ, nedostávajú. Nehovorím, že štát musí každému vyhovieť, ale nesmie sa v žiadnom prípade stať, že premiér strčí hlavu do piesku ako v prípade farmárov,“ povedal Sulík.

Podľa neho ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, šéfka rezortu kultúry Ľubica Laššáková či ministerka školstva Martina Lubyová, ale aj generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník nie sú schopní odpovedať na otázky týkajúce sa oblastí, v ktorých pôsobia.

Populistické opatrenia

„Máte zodpovednosť za ľudí v našej krajine, vyvoďte zodpovednosť,“ uviedol s tým, že nič nenasvedčuje tomu, že by súčasná vláda bola schopná realizovať konkrétne riešenia. Sulík Pellegriniho vláde odporúča, aby sa inšpirovala reformnými dielami SaS a aby ich začala realizovať v praxi. Podľa Sulíka za dva roky je možno minimálne naštartovať väčšinu opatrení. Doterajšie opatrenia ako napríklad zvyšovanie minimálnej mzdy je podľa Sulíka iba populistické opatrenie a nie reformný krok vlády.

Poslanec Národnej rady SR za SaS a tímlíder pre školstvo Branislav Gröhling hovorí, že učitelia sú nespokojní s vedením ministerstva školstva. „Nechcú, aby sa o školstve iba rozprávalo, aby sa zakladali stále nové komisie, chcú reálne činy, výsledky v rezorte,“ uviedol. Podľa neho učitelia stále nedostali odpoveď na svojich 11 otázok.

„Ministerka neodpovedá. SaS je pripravená požiadavky učiteľov a rodičov riešiť. Chceme, aby na Slovensku bolo školstvo kvalitné, aby dostali žiaci to najlepšie vzdelanie. Chceme, aby školstvo napredovalo, aby sa vybudoval efektívny systém,“ uviedol. Podľa neho si každý žiak zaslúži plnohodnotné vzdelanie a každý učiteľ adekvátne ohodnotenie. „Po troch vládach Smeru konečne prichádza k nárastu platov učiteľov, zvýšenie ale stále nie je dostatočné,“ dodal.

Peniaze sa strácajú

Poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre kultúru Renáta Kaščáková poukázala na nespokojnosť s pôsobením rezortu kultúry. Podľa nej nespokojnosť v RTVS, ktorá súvisí s odchodom novinárov, či rozdeľovanie dotácií z kultúrnych fondov sú otázky, ktorými by sa mala Laššáková zaoberať.

„Volanie iba po výmene osôb nie je dostatočné. Nepomôže ani žiadna povrchná výmena na poste ministra kultúry alebo riaditeľa RTVS,“ uviedla s tým, že poctivé riešenie je iba poctivá reforma financovania kultúry, aby sa nestrácali peniaze. „Každé ďalšie nalievanie peňazí do kultúry je hádzanie peňazí do čiernej diery,“ vyhlásila.

Zdravotníctvo považuje poslankyňa NR SR a tímlíderka SaS pre zdravotníctvo Janka Cigániková za ďalší problémový rezort. „So zdravotnými sestrami sa narába ako s vecami. Prijímajú sa zlé zákony. Zdravotníctvo je jeden veľký chaos,“ uviedla. Podľa nej do zahraničia neodchádzajú iba kvalitné zdravotné sestry, ale aj záchranári.

Matečná nepredložila žiadne riešenie

Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová dnes uviedla, že farmári sa zmobilizovali, aby povedali Slovensku to, o čom sa medzi farmármi hovorí už roky. „Ako sa kšeftuje s pôdou, čo bolo pre Gabrielu Matečnú novinkou,“ uviedla. Podľa nej za päť mesiacov Matečná nepredložila ani jedno riešenie, ušla z rokovania na východe Slovenska s farmármi, nechala sa prosiť premiérom, aby rokovala s farmármi.

„Mali ste vyjsť na ulicu medzi farmárov,“ odkázala jej s tým, že hlupáka robí nielen z farmárov, ale aj z premiéra. „Do konca mája mu nepredložila zoznam pridelených dotácií, neprijala farmárov. Je to absurdné a nehodné slušného politika,“ adresovala ministerke.

Podľa nej sa farmári vrátili na polia bez pomoci a bez odpovedí. „Sú okrádaní ľudmi, ktorí sú si istí svojou netrestnosťou,“ uzavrela a dodala, že farmári chcú pokojne pracovať na svojich poliach a chcú spravodlivé vyvodenie zodpovednosti za činy, ktoré sa na nich napáchali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáBranislav GröhlingGabriela MatečnáJarmila HalgašováJaroslav RezníkĽubica LaššákováMartina LubyováPeter PellegriniRenáta KaščákováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a Solidarita