Šaštín, starobylé pútnické miesto, odštartuje národnú púť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sviatok Sedembolestnej Panny Márie
Približne 40-tisíc pútnikov prišlo 15. septembra 2012 do Šaštína vzdať úctu Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska. Podľa správcu šaštínskej baziliky Jozefa Zachara ide o najvyšší počet za posledné roky. Pripustil, že to môže súvisieť so snahami politikov o zrušenie tohto sviatku. Tejto téme sa venoval vo svojej kázni aj kardinál Jozef Tomko, ktorý priblížil stáročnú históriu uctievania Sedembolestnej. Tomko apeloval aj na mravnosť Slovákov. Pútnikov pri vjazde do Šaštína – Stráží vítali bilboardy, ktoré vyjadrovali podporu odvolanému t Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Šaštín je starobylým pútnickým miestom

V roku 1564 dala Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za vypočutie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze.

Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí dodnes. Počas tureckých vojen sochu preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Tu bola do začiatku 18. storočia, keď ju v roku 1710 znova uložili do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa pri nej mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši.

V roku 1732 preniesli sochu do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu. Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov. Následne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. V roku 1733 vyšli s iniciatívou postaviť pútnický chrám a kláštor paulíni. Chrám bol slávnostne posvätený v roku 1764. Pápež Pavol VI. svätyňu v roku 1964 povýšil na baziliku minor.

BRATISLAVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Oslavy sviatku Sedembolestnej Panny Márie začínajú v piatok v Šaštíne, kde sa začína národná púť. Veriaci zo Slovenska a ďalších krajín putujú k patrónke Slovenska už 449 rokov.

Vyvrcholením programu bude nedeľná pontifikálna svätá omša za účasti viacerých biskupov. Jej hlavným celebrantom a kazateľom bude arcibiskup vladyka Cyril Vasiľ, ktorý je sekretárom Kongregácie pre východné cirkvi v Ríme. Podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska do Šaštína pricestuje niekoľko tisíc ľudí.

Program púte začne v piatok úvodnou svätou omšou, ktorú bude celebrovať kaplán zo Zlatých Moraviec Anton Ďatelinka. Nasledovať bude otvorené modlitebné stretnutie spoločenstva Modlitby za kňazov. Septembrovými hosťami budú spomínaný celebrant a zbor FiloTe, ktorý bude sprevádzať Taizé adoráciou za kňazov.

Sobotný večer je vyhradený mládežníckemu programu s názvom Agapé. Organizátori chcú poukázať na význam tohto názvu. Vstupenkou bude škatuľka čaju. Všetok čaj po akcii odnesú do Nocľahárne sv. Vincenta de Paul v Bratislave, kde sa starajú o bezdomovcov. V programe sú pripravené koncerty skupiny F6 a Timothy, divadlo o sv. Cyrilovi a Metodovi, hosťami na svätých omšiach budú biskup Jozef Haľko (19:00) a novokňazi (00:00).

Nedeľný program je vyvrcholením národnej púte. Pontifikálna svätá omša za účasti biskupov sa začne o 10:30. O 14:00 začne v národnej Svätyni Akatist k Bohorodičke. V pondelok sa uskutoční tradičná Púť seniorov a chorých, hlavným celebrantom a kazateľom na svätej omši o 10:00 bude biskup Dominik Tóth.

Železničná spoločnosť Slovensko vypraví v nedeľu 15. septembra počas Národnej púte do Šaštína mimoriadne vlaky. Prvý pôjde na trase Prievidza – Topoľčany – Zbehy – Hlohovec – Leopoldov – Šaštín-Stráže, druhý na trase Zlaté Moravce – Nové Zámky – Šaštín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia