Saudská Arábia nechce kreslo v Bezpečnostnej rade OSN

Saudska arabia
Foto: SITA/AP

NEW YORK/RIJÁD 18. októbra (WEBNOVINY) – Saudská Arábia (SA) sa nestane členom Bezpečnostnej rady OSN. V piatkovom vyhlásení to uviedol rezort diplomacie arabského kráľovstva.

Reagoval tak na štvrtkové hlasovanie Valného zhromaždenia, ktoré kráľovstvo vôbec po prvý raz v histórii zvolilo do výkonného orgánu OSN.

Saudskí Arabi mali zastupovať Áziu a Tichomorie, no ako uviedlo ministerstvo zahraničných vecí, BR sa nevie vyrovnať s medzinárodnými konfliktami.

Stanovisko SA uvádza, že „Bezpečnostná rada OSN nie je v súčasnej podobe schopná ukončiť vojny a vyriešiť konflikty“. Podľa Rijádu má navyše dvojaký meter a potrebuje reformu v záujme „plnenia povinností a prevzatia zodpovednosti za ochranu svetového mieru a bezpečnosti“.

Saudská Arábia sa dlhodobo snaží o získanie väčšieho vplyvu na dianie vo svete. Na ropu bohatá krajina je veľkým kritikom sýrskeho režimu a žiada tvrdý zákrok medzinárodného spoločenstva. Krajina je však veľmi konzervatívna a medzinárodné organizácie jej vyčítajú nedodržiavanie ľudských práv, najmä v prípade žien, ktoré si nemôžu ani len sadnúť za volant auta.

BR OSN pozostáva z 15 členov, spomedzi ktorých sú piati stáli – USA, Británia, Francúzsko, Rusko a Čína. Ďalší desiati sú nestáli a po piatich sa každé dva roky menia tak, aby mal každý región sveta vždy v nej svoje zastúpenie. Novozvolených päť krajín v zostave Saudská Arábia, Čad, Čile, Litva a Nigéria má nahradiť Azerbajdžan, Guatemalu, Maroko, Pakistan a Togo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BR OSN Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov