Saudská Arábia vstúpila do koalície, ktorá zabezpečuje námornú bezpečnosť na Blízkom východe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Perzský záliv
Loď iránskych Revolučných gárd mieri zbraň na britský tanker v Perzskom zálive. Foto: archívne, SITA/AP

Saudská Arábia v stredu vstúpila do koalície vedenej Spojenými štátmi zabezpečujúcej námornú bezpečnosť na Blízkom východe.

Stalo sa tak v čase stupňujúcich sa hrozieb zo strany Iránu, pár dní po útokoch na kľúčové saudskoarabské ropné zariadenia a pred plánovanou návštevou amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea.

Chcú zabezpečiť energetickú bezpečnosť

O pripojení sa k Medzinárodnému dohovoru o námornej bezpečnosti informovala saudská štátna tlačová agentúra, ktorá citovala nemenovaného predstaviteľa kráľovstva.

Vstup kráľovstva do tejto námornej aliancie prichádza v rámci podpory regionálneho a medzinárodného úsilia odradiť a čeliť hrozbám námornej dopravy a svetového obchodu s cieľom zabezpečiť globálnu energetickú bezpečnosť a pokračujúci tok dodávok energie do svetového hospodárstva a prispieť k udržaniu medzinárodného mieru a bezpečnosti,“ uvádza tlačová agentúra.

Do koalície sa už pridali aj Austrália, Bahrajn a Spojené kráľovstvo. Vstup Saudskej Arábie americkí vojenskí predstavitelia zatiaľ nekomentovali.

Budú mať hliadkové člny

Cieľom koalície je zabezpečiť širšiu oblasť Perzského zálivu. Súčasťou tohto úsilia je dohľad v Hormuzskom prielive, ústie Perzského zálivu a prieliv Báb el-Mandeb spájajúci Červené more a Adenský záliv.

Na rýchlu reakciu budú k dispozícii malé hliadkové člny a ďalšie plavidlá. Plán tiež umožňuje krajinám v regióne eskortovať vlastné lode.

Americké námorníctvo už vyslalo na pozície v Hormuzskom prielive raketové torpédoborce triedy Arleigh Burke, ktoré tam sledujú námornú dopravu a monitorujú, či sa tam nedeje niečo neobyčajné. Drony a ďalšie lietadlá zase monitorujú dianie zo vzduchu. Akú úlohu zohrá v koalícii Saudská Arábia, zatiaľ nie je známe.

Útok na ropné polia

K útokom na ropné polia v Saudskej Arábii sa prihlásili Iránom podporovaní jemenskí povstalci húsíovia, USA a Saudská Arábia z nich však podozrievajú Irán.

Teherán tieto podozrenia popiera, hoci incidentom predchádzalo obdobie napätia medzi ním a Washingtonom a ďalšími krajinami. USA tiež vinia Irán z májových a júnových výbuchov mín na šiestich plavidlách v Ománskom zálive, čo tiež Teherán popiera.

Irán okrem toho zadržal ropný tanker plaviaci sa pod britskou vlajkou a ďalší tanker, ktorý má základňu v Spojených arabských emirátoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mike Pompeo