SAUDSKÁ ARÁBIA: Ženy nebudú môcť voliť ani byť volené

ženy, moslimky
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

RIJÁD 28. marca (WEBNOVINY) – Saudskoarabské ženy nebudú môcť ani počas nadchádzajúcich komunálnych volieb voliť a nebudú sa môcť ani uchádzať o funkciu. V pondelok o tom informovala ústredná volebná komisia v konzervatívnom moslimskom kráľovstve. V saudskoarabskej monarchii sa 23. apríla začína druhá časť komunálnych volieb z roku 2005. Muži budú rozhodovať o zložení 219 obecných rád. Miestne úrady pôvodne sľubovali, že tamojším ženám tentokrát právo voliť a byť volené priznajú. Volebná komisia prísľub zamietla so slovami, že krajina na účasť žien v komunálnych voľbách ešte nie je pripravená.

Prvé voľby po 40 rokov sa v Saudskej Arábii konali v roku 2005. Muži si zvolili polovicu členov zo 178 obecných rád po celom štáte Perzského zálivu, pričom druhú polovicu vymenoval kráľ. Pôvodne sa hlasovanie o ďalších mandátoch malo uskutočniť v roku 1999. Vtedy ich ale úrady o dva roky odložili. Išlo vôbec o prvé hlasovanie vo vysoko centralizovanom a na ropu bohatom kráľovstve. V krajine sa totiž všetky vládne posty obsadzujú menovaním.

Neúčasť žien v roku 2005 ospravedlňovali úrady logistickými nedostatkami. Podľa nich neexistuje dostatočné množstvo samostatných hlasovacích kabín pre ženy, mnohé ženy nemajú identifikačné doklady a proti sú aj konzervatívne náboženské tradície.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom