Scandinavian Airlines globálne zrušili stovky letov, piloti žiadajú vyššie platy

Scandinaviam Airlines, štrajk pilotov
Piloti Scandinavian Airlines štrajkujú za lepšie mzdy. 26. apríla 2019 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Škandinávska letecká spoločnosť SAS globálne zrušila stovky letov, keďže piloti v Nórsku, Švédsku a Dánsku vstúpili do štrajku.

Dôvodom je aj harmonogram práce

Prepravca SAS uviedol, že v piatok je zrušených 673 letov, čo sa dotýka 72 tis. cestujúcich. Štrajk pilotov sa začal po neúspešných vyjednávaniach o mzdách a harmonograme služieb. Informoval o tom portál bbc.com.

Piloti žiadajú rast platov o 13 percent. V súčasnosti v priemere zarábajú 93 tis. švédskych korún (SEK) mesačne. Odborový zväz SAS Pilot Group, ktorý zastupuje 95 percent pilotov v Dánsku, Nórsku a Švédsku, však uviedol, že hlavnou témou vyjednávaní nie sú mzdy, ale harmonogram práce.

Pracujú aj sedem víkendov za sebou

„Mnohí piloti SAS nemajú kontrolu nad tým, kedy a ako dlho musia pracovať. V najhorších prípadoch im hrozí práca sedem víkendov za sebou,“ uviedla organizácia pilotov vo vyhlásení.

Spoločnosť SAS upozornila, že ak by sa požiadavky pilotov splnili, malo by to „veľmi negatívne následky“ pre firmu. SAS sa v súčasnosti nachádza uprostred obnovy svojej starnúcej flotily a čelí rastúcej konkurencii zo strany takých dopravcov, ako sú Norwegian, Ryanair a Easyjet.

(1 EUR = 10,6295 SEK)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom