Scenáristi vyhlásili nominácie na WGA Awards

Americkí scenáristi
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – Asociácia amerických scenáristov a scenáristiek Writers Guild of America (WGA) zverejnila nominácie na svoje výročné ceny vo filmových kategóriách. O WGA Award za pôvodný scenár sa uchádza autorská dvojica Scott Neustadter a Michael H. Weber (500 dní so Summer), Mark Boal (The Hurt Locker), Joel a Ethan Coenovci (A Serious Man), James Cameron (Avatar) a Jon Lucas so Scottom Mooreom (Vo štvorici po opici). V kategórii adaptovaných scenárov sú nominovaní: Nora Ephron (Julie & Julia), Roberto Orci a Alex Kurtzman (Star Trek), Jason Reitman so Sheldonom Turnerom (Lietam v tom), Geoffrey Fletcher (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire) a Scott Cooper (Crazy Heart). O cenu za scenár dokumentárneho filmu sa uchádzajú tvorcovia šiestich snímok: Against the Tide (Richard Trank), O kapitalizme s láskou (Michael Moore), The Cove (Mark Monroe), Earth Days (Robert Stone), Good Hair (Chris Rock, Jeff Stilson, Lance Crouther a Chuck Sklar) a Soundtrack for a Revolution (Bill Guttentag a Dan Sturman).

Ako však upozorňuje na svojej internetovej stránke magazín Hollywood Reporter, tohtoročné nominácie na ceny WGA nemožno chápať ako predpoveď nominácií na Oscara. Scenáristi totiž viacerých oceňovaných tvorcov a ich filmy zo súťaže vyradili, pretože nespĺňali ich podmienky. Ako uvádza oficiálna stránka asociácie www.wga.org, filmy museli aspoň týždeň v roku 2009 premietať v kinách v Los Angeles, a mali vzniknúť v súlade s Minimálnou základnou zmluvou WGA alebo kolektívnymi dohodami s asociáciami austrálskych, kanadských, britských, írskych alebo novozélandských scenáristov. Na zozname scenáristov a scenáristiek „nespôsobilých“ na ceny WGA sa tak ocitli britský spisovateľ a scenárista Nick Hornby – autor scenára snímky An Education, Quentin Tarantino a jeho Nehanební bastardi, Tom Ford s Davidom Scearceom (A Single Man), Joe Penhall (Cesta), Pete Docter a Bob Peterson (Hore), Neill Blomkamp a Terri Tatchell (District 9), Wes Anderson a Noah Baumbach (Fantastic Mr. Fox) či scenáristický tím komédie In The Loop (Jesse Armstrong, Simon Blackwell a Armando Iannucci).

Víťazov cien WGA vyhlásia 20. februára počas súbežných ceremoniálov v losangeleskom Hyatt Regency Century Plaza Hotel a newyorskom Hudson Theatre v Millennium Broadway Hotel.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James CameronNora EphronQuentin TarantinoWes Anderson