Schäuble čelí pre Grécko kritike, o odstúpení neuvažuje

Foto: SITA/AP

BERLÍN 20. júla (WEBNOVINY) – Nemecký minister hospodárstva Sigmar Gabriel kritizoval nemeckého ministra financií Wolfgang Schäubleho za to, že navrhoval dočasný odchod Grécka z eurozóny. Schäuble navrhol, že Grécko by mohlo opustiť eurozónu na päť rokov, aby si vyriešilo ekonomické problémy.

„Podľa môjho názoru nebolo citlivé prezentovať tento návrh ako nemecký,“ uviedol Gabriel pre ZDF. Objavujú sa tak náznaky napätia v nemeckej koaličnej vláde. Koalíciu tvoria Kresťanskodemokratická únia (CDU), strana Angely Merkelovej, a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD).

Gabriel uviedol, že Schäuble, člen CDU, dráždi SPD. „Myslím, že by bolo potrebné konať inak, predovšetkým keď vie, že my, Sociálni demokrati, sme pripravení hovoriť o odchode Grécka z eurozóny výhradne v prípade, že to budú chcieť Gréci,“ povedal Gabriel. Zároveň uviedol, že Schäuble bol vo „veľkom konflikte“ s Merkelovou, ktorá tvrdila, že dočasný odchod nebude fungovať.

Wolfgang, Schäuble
Foto: SITA/AP

Nemecké ministerstvo financií minulý týždeň odmietlo špekulácie o tom, že nemecký minister financií Wolfgang Schäuble zvažuje rezignáciu pre názorové rozdiely s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou týkajúce sa Grécka.

Nemecké noviny Der Spiegel zverejnili rozhovor s ministrom, v ktorom 72-ročný Schäuble povedal, že vždy môže požiadať prezidenta, aby ho uvoľnil z funkcie. Reagoval tak na otázku, či nemôžu vzniknúť problémy, ak sa jeho názor na finančnú pomoc Grécku líši od postoja Merkelovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sigmar GabrielWolfgang Schäuble