Schäuble chcel slovami o Grécku urobiť v diskusii jasno

Wolfgang Schäuble
Foto: SITA/AP

MARIA LAACH 23. augusta (WEBNOVINY) – Priamočiare utorkové vyhlásenie nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho o tom, že Grécko bude potrebovať ďalší program finančnej pomoci, boli jeho snahou uistiť voličov, že vláda pred voľbami nič neskrýva.

Minister to vyhlásil vo štvrtok. „Zdalo sa mi potrebné jasne ukázať, že nič neskrývame,“ povedal Schäuble na predvolebnom stretnutí v západnom Nemecku.

Potrebu vniesť do debaty jasno pociťoval, pretože mnohí voliči mali obavy, že zlé správy sa objavia až po voľbách, dodal minister.

Zopakoval, že Atény nebudú do konca roka 2014 schopné z finančných trhov získať dostatočné financovanie a „pravdepodobne bude nutné konať“. Jeho vyjadrenia v utorok v Nemecku spôsobili politickú búrku, keďže sú v rozpore s postojom kancelárky Merkelovej, ktorá opakovane vyhlásila, že na debatu o ďalšej pomoci Grécku je ešte priskoro. Opozícia, ktorá Merkelovú dlhodobo obviňuje, že riziká pomoci Grécku pre daňových poplatníkov zľahčuje, aby neprišla o predvolebné preferencie, Schäubleho slová vzala ako ďalší dôkaz kancelárkinej neúprimnosti.

Berlín sa od utorka snaží Schäubleho poznámky korigovať a trvá na tom, že o nutnosti ďalšej pomoci Grécku vláda bude rozhodovať až v polovici budúceho roka. „Podľa toho čo viem, sa nikde nekonajú nijaké diskusie o tom, aká by mohla byť štruktúra tretieho balíčka pomoci,“ povedal hovorca Kotthaus v stredu na pravidelnej tlačovej konferencii vlády. Mnohí ekonómovia však tretí balíček pomoci Aténam už dlhšie považujú za nevyhnutný a nevylúčil ho ani eurokomisár pre ekonomické a menové záležitosti Olli Rehn. Grécko už v rámci dvoch záchranných programov od medzinárodných veriteľov získalo celkovo 240 mld. eur, financie z úverov však prestanú do krajiny prúdiť na konci roka 2014.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Olli RehnWolfgang Schäuble