Schempp prevalcoval súperov, Gereková skončila siedma

Schempp prevalcoval súperov, Slovákom stíhačka nevyšla
Z posledných štyroch štartov v bojoch o krištáľový glóbus vyhral 26-ročný colník trikrát a raz bol druhý. Foto: SITA/AP

ANTERSELVA 24. januára (WEBNOVINY) – Nemec Simon Schempp potvrdil dobrú formu z posledného obdobia víťazstvom v sobotňajších stíhacích pretekoch na 12,5 km v rámci 6. kola Svetového pohára v biatlone v talianskej Anterselve.

Preteky mali strhujúci záver

Z posledných štyroch štartov v bojoch o krištáľový glóbus vyhral 26-ročný colník trikrát a raz bol druhý. Anterselva je pravdepodobne jeho najobľúbenejším miestom, v talianskom stredisku ako prvý v histórii vybojoval vo dvoch rokoch po sebe double – prvenstvá v šprinte i stíhačke. Schempp sa tešil z piateho triumfu vo Svetovom pohári v kariére, štvrtého v Anterselve.

V strhujúcom závere stíhacích pretekov zdolal Schempp v šprinte v cieľovej rovinke Rakúšana Simona Edera, tretí finišoval pred Nórom Olem Einarom Björndalenom ruský biatlonista Jevgenij Garaničev. Schempp nastupoval na preteky ako prvý, Garaničev vybiehal s odstupom 14 sekúnd, Eder mal na úvod stratu 36 sekúnd.

Preteky nevyšli na strelnici slovenským zástupcom. Tomáš Hasilla obsadil so šiestimi minutými terčami 49. miesto. Matej Kazár minul sedemkrát a dobehol tesne za svojim krajanom.

V hodnotení Svetového pohára si vedenie naďalej udržal Francúz Martin Fourcade, na druhé miesto sa už posunul pred Antona Šipulina Simon Schempp. Fourcade zvažoval účasť v sobotňajších pretekoch, napokon dobehol piaty a poistil si prvú priečku v bojoch o veľký glóbus.

Gereková skončila siedma

Slovenská reprezentantka Janka Gereková úplne nenadviazala na skvelé štvrté miesto z piatkových rýchlostných pretekov v sobotňajšej stíhačke na 10 km obsadila vinou horšej streľby oproti najlepším siedme miesto. Tridsaťročná Liptáčka musela ísť po tretej streleckej položke v stoji na dve trestné kolá a celkovo zaostala za víťaznou Dariou Domračevovou z Bieloruska o viac ako dve minúty. Na druhom mieste skončila Ruska Daria Virolajnenová (+1:21,0 min), tretiu v cieli klasifikovali Fínku Kaisu Mäkäräinenovú (+1:29,0).

V stíhacích pretekoch sa predstavili aj ďalšie dve slovenské reprezentantky. Martina Chrapánová obsadila 45. pozíciu s mankom viac ako päť a pol minúty a Terézia Poliaková bola na 50. priečke (+7:35,2).

Domračevová sa tešila z 22. víťazstva v pretekoch Svetového pohára v kariére, šiesteho v tejto sezóne. Stíhacie preteky vyhrala v ročníku 2014/2015 už v Pokljuke. V Anterselve až do tohto roka nevyhrala ani raz. Gereková si v sobotu pripísala do hodnotenia SP ďalších 36 bodov, celkovo ich má na svojom konte 228 a patrí jej 23. priečka v bojoch o veľký glóbus.

Mäkäräinenová si tretím miestom v stíhacích pretekoch udržala pozíciu najlepšej ženy celkového poradia SP i disciplíny. V oboch hodnoteniach vedie pred Domračevovou.

Výsledky – 6. kolo Svetového pohára v biatlone v Anterselve:
MUŽI

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Simon Schempp (Nem.) 31:27,9 (2), 2. Simon Eder (Rak.) +0,1 (1), 3. Jevgenij Garaničev (Rus.) +1,1 (1), 4. Ole Einar Björndalen (Nór.) +1,9 (0), 5. Martin Fourcade (Fr.) +31,9 (0), 6. Erik Lesser (Nem.) +45,6 (0), … 49. Tomáš Hasilla +4:50,6 (6), 50. Matej Kazár (obaja SR) +4:59,2

Poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 25 plánovaných pretekov): 1. Martin Fourcade (Fr.) 572 bodov, 2. Simon Schempp (Nem.) 549, 3. Anton Šipulin (Rus.) 535, 4. Jakov Fak (Slovin.) 463, 5. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 452, 6. Ondřej Moravec (ČR) 428, … 44. Matej Kazár 73, 63. Martin Otčenáš 21, 77. Miroslav Matiaško 2, 78. Tomáš Hasilla (všetci SR) 2

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 4 z 7 plánovaných):

1. Martin Fourcade (Fr.) 208 bodov, 2. Anton Šipulin (Rus.) 176, 3. Simon Schempp (Nem.) 174, 4. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 159, 5. Jakov Fak (Slovin.) 157, 6. Ondřej Moravec (ČR) 123,… 47. Matej Kazár 26, 60. Martin Otčenáš (obaja SR) 1.

ŽENY

Stíhacie preteky žien na 10 km: 1. Daria Domračevová (Biel.) 30:58,5 min (1 trestný okruh), 2. Daria Virolajnenová (Rus.) +1:21,0 (1), 3. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +1:29,0 (5), 4. Franziska Hildebrandová (Nem.) +1:29,3 (1), 5. Marie Dorinová-Habertová (Fr.) +1:38,0 (2), 6. Susan Dunkleeová (USA) +1:40,8 (1), 7. Janka Gereková +2:00,2 (2),… 45. Martina Chrapánová +5:34,0 (5), 50. Terézia Poliaková (všetky SR) +7:35,2 (5)

Poradie vo Svetovom pohári (po 14 z 25 plánovaných pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 660 bodov, 2. Daria Domračevová (Biel.) 620, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 509, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 477, 5. Veronika Vítková (ČR) 474, 6. Franziska Hildebrandová (Nem.) 450, … 23. Janka Gereková 228, 62. Paulína Fialková 20, 67. Terézia Poliaková 13, 79. Martina Chrapánová (všetky SR) 3

Poradie v hodnotení stíhacích pretekov (po 4 zo 7 plánovaných): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 222 bodov, 2. Daria Domračevová (Biel.) 191, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 163, 4. Dorothea Wiererová (Tal.) 148, 5. Franziska Hildebrandová (Nem.) 136, 6. Karin Oberhoferová (Tal.) 136,…18. Janka Gereková (SR) 78.

Viac k osobe Anton ŠipulinDaria DomračevováDorothea WiererováEmil Hegle SvendsenJakov FakJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMartin FourcadeMartin OtčenášMartina ChrapánováMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPaulína FialkováSimon SchemppTerézia PoliakováTomáš Hasilla