Schmiedlová mala 12 setbalov, ale na Roland Garros vypadla

Najkrajšie momenty z tretieho dňa na Roland Garros
Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová počas zápasu prvého kola na Roland Garros proti Belgičanke Alison van Uytvanckovej. Paríž, 26. máj 2015. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 26. mája (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala v utorkovom súboji 1. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži s rovnako nenasadenou Belgičankou Alison van Uytvanckovou za 127 minút 6:7 (4), 6:7 (7).

Belgičanke všetko vychádzalo

Schmiedlová v druhom sete viedla 4:0 na gemy a za stavu 5:4 mala pri podaní súperky 8 setbalov, v neskoršom tajbrejku ďalšie tri, ale napokon jej to nestačilo na to, aby si vynútila tretiu časť. Slovenka využila iba 3 zo 14 brejkových príležitostí a vo víťazných úderoch zaostala 29:43. Nepomohlo jej, že urobila o 21 nevynútených chýb menej ako belgická rivalka (26:47).

„Belgičanku som v tomto roku dva razy zdolala, no ona dnes hrala veľmi dobre – azda o tri triedy lepšie ako predtým. V predchádzajúcich zápasoch – na antuke aj ´harde´ – robila viac chýb, teraz jej tam všetko padalo. Výborne servovala, dala mi dosť es. Mala som však plno šancí, setbaly v oboch setoch. Mala som vyhrať druhý set, v ktorom som viedla 4:0…. V dôležitých momentoch Belgičanka zahrala dobré lopty, ja som urobila pár chýb. Možno som chcela až príliš vyhrať, bola som zviazaná. Miestami som bola trochu ´krátka´, nechala som sa odtlačiť. Keď som hrala moju hru, viedla som v druhom sete 4:0. Potom ma súperka začala tlačiť. Prekvapila ma množstvom ´kraťasov´. Najviac ma asi mrzí osem nevyužitých setbalov za stavu 5:3…“ povzdychla si Schmiedlová podľa spravodajstva STZ.

Schmiedlová uznala najfrustrujúcejšiu prehru

Fedcupová reprezentantka SR uznala, že inkasovala najfrustrujúcejšiu grandslamovú prehru. Zároveň odhodlane dodala: „Verím, že o rok mi to vyjde. S trénerom sme ešte zápas neprebrali, iste aj jeho mrzí táto prehra a poukáže na chyby, ktoré som urobila. Ideme však ďalej, zamakáme na tréningoch.“ Schmiedlová priznala, že po prehre si chcela vybiť zlosť na rakete: „Mala som na to veľkú chuť, ale rakety sú celkom nové, bolo by ich škoda.“

Staršia zo sestier Schmiedlových (52. v rebríčku WTA) obhajovala v Paríži 3. kolo z vlaňajška, ktoré je jej najlepším výsledkom na turnajoch „veľkej štvorky“. Z mesta pri Seine si zverenkyňa Milana Martinca v NTC odnesie za dvojhru základnú prémiu 27 000 eur a 10 bodov do hodnotenia. Ešte sa predstaví vo štvorhre s Belgičankou Ysaline Bonaventurovou.

Obrazom: Schmiedlová podľahla van van Uytvanckovej, rozhodli tajbrejky

Do tretice zvíťazila súperka

Dvadsaťročná Košičanka Schmiedlová vyhrala v tomto roku nad o rok staršou Van Uytvanckovovu (93.) dvakrát suverénne (6:3, 6:0 na antuke v Riu de Janeiro a 6:4, 6:1 na „harde“ v hale v Katoviciach), ale tretí vzájomný súboj nezvládla.

Schmiedlová sa v apríli v Poľsku radovala zo svojho premiérového singlového titulu na hlavnej profesionálnej úrovni. Na RG bola v sezóne 2012 vo finále súťaže dievčat. V ostatnom čase sa zverenkyni Milana Martinca príliš nedarí: prehrala päť z ostatných šiestich zápasov.

Obrazom: Najkrajšie momenty z tretieho dňa Roland Garros

Dvojhra žien – 1. kolo:

Alison van Uytvancková (Belg.) – Karolína Schmiedlová (SR) 7:6 (4), 7:6 (7) za 127 minút

Vo dvoch predchádzajúcich tohtoročných zápasoch pustila Slovenka Belgičanke dovedna len 8 gemov, ale tentoraz ju čakal náročnejší duel. Vo vyrovnanom prvom dejstve za stavu 6:5 mala Schmiedlová setbal pri podaní súperky, ale napokon sa išlo do tajbrejku. V ňom od začiatku viedla 21-ročná Belgičanka (3:0, 5:2), a hoci za stavu 6:2 ešte o rok mladšia Schmiedlová odvrátila dva setbaly, tretí už nie: 4:7.

V druhom sete sa Schmiedlová spamätala z nevydarenej koncovky a po dvoch potvrdených brejkoch viedla 4:0. Belgičanka znížila na 3:4 a za stavu 3:5 pri svojom podaní odvrátila osem setbalov slovenskej hráčky. Povzbudená Van Uytvancková otočila skóre na 6:5, ale tajbrejku sa nevyhla. V ňom viedla mladá Košičanka 3:0, 5:3 a 6:4, ale ani ďalšie dva a neskôr tretí setbal nezužitkovala. Jej súperka využila za stavu 8:7 prvý mečbal.