Kužmová a Schmiedlová neuspeli v rozhodujúcej štvorhre, Slovensko vo Fed Cupe podľahlo Bielorusku 2:3

Viktória Kužmová
Slovenská tenistka Viktória Kužmová. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 22. apríla, 17:03

MINSK 22. apríla (WebNoviny.sk) – Viktória Kužmová prekonala domácu Alexandru Sasnovičovú za 90 minút 6:1, 7:6 (3) v záverečnej druhej nedeľňajšej dvojhre, dovedna štvrtej, v rámci víkendového stretnutia Bielorusko – Slovensko v Minsku v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien.

V dueli dvojok tímov a zároveň víťaziek zo vstupného dňa vyrovnala Kužmová na priebežných celkových 2:2, rozhodnutie teda padne až vo štvorhre. Slovenky majú v debloch takejto dôležitosti bilanciu 2:9, pričom neuspeli v šiestich z ostatných siedmich. Usilujú sa o svoj historicky premiérový obrat z 1:2 na 3:2.

Taktiku postavila na vlastnej hre

„Bolo to veľmi ťažké. Úplne iný zápas ako včera, pretože súperka mala odlišný štýl. Som rada, že som napokon zvládla tie dôležité momenty a zachovala som našu šancu. Taktiku som mala v podstate rovnakú ako v sobotu, lebo bola postavená na mojej hre. Snažila som sa tlačiť sa do kurtu a ísť cez Sasnovičovej forhend, ktorý ona má trošičku slabší. Teraz idem na štvorhru. Pokúsime sa v nej predviesť čo najlepší výkon a uspieť,“ povedala Kužmová vo vysielaní RTVS. Na „winnery“ bola lepšia 19:15, zároveň urobila o čosi menej nevynútených chýb – 33:35.

Devätnásťročná Košičanka Kužmová, 106. v hierarchii, čelila 24-ročnej Sasnovičovej (56.) prvý raz vo svojej rozbiehajúcej sa kariére. Michalom Mertiňákom v rámci programu NTC trénersky vedená Košičanka teraz má v PF štatistiku 3:1 – bez výnimky vo dvojhre. Debutovala vo februári v Bratislave proti Ruskám, podľahla Natalii Vichľancevovej a prekonala Anastasiu Potapovovú. Sasnovičová si zhoršila fedcupovú bilanciu na 20:13, z toho vo dvojhre 15:10.

V prvom nedeľňajšom súboji na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v hale Čižovka podľahla Karolína Schmiedlová hostiteľke Arine Sobolenkovej za 91 minút 3:6, 4:6. Bolo to premiérové vzájomné stretnutie týchto líderiek kádrov. Slovenka v sobotu absentovala pre zažívacie ťažkosti. Schmiedlová mala proti Sobolenkovej pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 12:17, oveľa aktívnejšia víťazka skončila na hodnotách 32:39, na tzv. vynútené chyby bola zdolaná citeľne horšia 14:3. Bielorusky sa dostali do vedenia 2:1.

V sobotu nastúpila Čepelová za Schmiedlovú

Na štvorhru nahlásili kapitáni Tatiana Pučeková a Matej Lipták dvojice Vera Lapková, Lidija Morozovová – Jana Čepelová, Kužmová, podľa pravidiel MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) však mali nárok na zmeny a za SR napokon bude po boku Kužmovej hrať Schmiedlová namiesto Čepelovej.

Devätnásťročná 47. žena singlového renkingu WTA Sobolenková, minulý týždeň neúspešná finalistka dvojhry aj štvorhry na antuke vo švajčiarskom Lugane, aktuálne má v tejto súťaži štatistiku 6:7, z toho v singli 6:4. O štyri roky skúsenejšia Košičanka Schmiedlová (84.), čerstvo držiteľka trofeje z najpomalšieho povrchu v kolumbijskej Bogote a bývalá 26. hráčka systému, klesla v PF na 7:6, v singli na 5:4.

V sobotu najprv Sasnovičová prekonala náhradníčku Čepelovú 7:6 (6), 7:5, následne si Kužmová poradila so Sobolenkovou tesne 6:2, 2:6, 7:6 (5). Čepelová nastúpila namiesto zdravotne indisponovanej Schmiedlovej. Slovensko má k dispozícii aj Rebeccu Šramkovú.

„Veľmi ma mrzí, že to nevyšlo. Sobolenková je dobrá hráčka a vo Fed Cupe idú jej výkony ešte nahor. Má taký herný prejav, že stačí, aby som nevyužila jednu šancu, a je z toho problém… V druhom sete som prišla o podanie v geme, v ktorom som viedla 40:0, to bola asi najväčšia chyba. Spätne si uvedomujem, že to odo mňa chcelo lepšiu dĺžku úderov, viac ísť do súperkinho druhého servisu a častejšie riskovať. Jednoducho, žiadalo si to počínať si trochu odvážnejšie. Viki Kužmová proti nej včera zahrala neskutočne, lenže ona má trochu iný štýl ako ja,“ povedala Schmiedlová pre RTVS.

Azarenková za Bielorusko nehrá

Bielorusko je bez niekdajšej líderky počítačového poradia Viktorie Azarenkovej, teraz 95. v hodnotení po pôrode a následnej ďalšej výluke spôsobenej súkromnými dôvodmi. Slovensku chýbajú Magdaléna Rybáriková (18.) a Dominika Cibulková (33.). Kapacita tribún je 8807 miest a VIP-lóží 680 divákov. Hrá sa loptami Slazenger Wimbledon. Hlavnou rozhodkyňou je Britka Denise Parnellová, empajrovými arbitrami Španiel Jaume Campistol a Ruska Anastasia Košelevová.

Víťazky Pohára federácie 2002 Slovenky si vyslúžili túto príležitosť februárovým bratislavským úspechom 4:1 proti Ruskám v 1. kole II. svetovej skupiny. V „II. lige“ hrajú počnúc sezónou 2015. Najprv dvakrát zvládli záchranárske práce (Švédsko, Kanada) a potom vlani neuspeli pri pokuse o návrat do svetovej skupiny (Holandsko).

Slovenky sa teoreticky môžu dostať do elitnej spoločnosti aj v lete administratívnym spôsobom. Stane sa to, ak 13. – 16. augusta počas výročného valného zhromaždenia v americkom Orlande delegáti tentoraz odobria zámer Rady ITF zdvojnásobiť počet účastníkov svetovej skupiny z osem na šestnásť. Minulý rok sa to vo vietnamskom Hočiminovom Meste značne prekvapivo neudialo. Ak projekt prejde, duel v Bielorusku by sa spätne ukázal ako „zbytočný“.

Jubilejný 100. zápas

Bielorusko má vo Fed Cup bilanciu 69:30, takže hrá svoj jubilejný 100. zápas. Najviac triumfov v debli aj celkovo nazbierala práve Pučeková (28, resp. 37), v singli Natalia Zverevová (24). Bielorusky pred prehrou vo finále PF 2017 s Američankami ťahali sériu 9 víťazstiev, ešte v sezóne 2015 pôsobili len v I. skupine euroafrickej zóny, teda v „III. lige“.

Hrajú piaty raz v rade doma, aj v predchádzajúcich štyroch prípadoch si bez výnimky vybrali práve „hard“ v Čižovke. Na úvod tejto domácej šnúry vlani triumfovali vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny 4:1 nad Holanďankami a následne v semifinále uspeli 3:2 proti Švajčiarkam.

Od februára je známe, že na lavičke Bieloruska skončil Eduard Dubrov. Momentálne 39-ročná bývalá 55. hráčka svetového rebríčka WTA vo dvojhre a niekdajšia členka Top 25 štvorhry Pučeková pôsobila v predmetnej funkcii od februára 2012 do apríla 2015, následne odišla na materskú dovolenku. Od súťažného ročníka 2016 kormidloval Bielorusky Dubrov.

Slovensko naposledy suverénne vyhralo

Dostal sa s nimi najprv z II. svetovej skupiny medzi elitu a potom až do finále vlaňajšej edície Fed Cupu proti Američankám. Funkcionári národnej federácie BTF však mali zimnú interpretáciu, že dvakrát v rade vrátane februárového štvrťfinálového 1. kola proti Nemkám aj jeho vinou tím inkasoval tesnú prehru 2:3, a nechceli riskovať pokračovanie negatívneho trendu.

Bielorusko figuruje na 4. priečke v renkingu krajín ITF, Slovensko je na 11. mieste. V jedinom doterajšom vzájomnom súboji v júli 2004 na antuke v areáli Slávie STU Bratislava triumfoval tím SR jasne 4:0 zásluhou dvoch bodov Ľubomíry Kurhajcovej a jedného Martiny Suchej a Henriety Nagyovej.

Štvorhru pre dážď neodohrali. Bolo to stretnutie o II. svetovú skupinu práve vtedy reorganizovaného Fed Cupu. Zverenkyne kapitána Tomáša Malika nestratili s Bieloruskami ani set a prehrali dovedna len tucet gemov, pričom iba Nagyová vo svojom zápase strávila na kurte viac ako hodinu.

Prehratá štvorhra

Slovenské tenisové reprezentantky prehrali s favorizovanými domácimi Bieloruskami 2:3. Rozhodnutie v neprospech hostiek padlo až v nedeľňajšej záverečnej štvorhre na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v hale Čižovka, v ktorej Karolína Schmiedlová a Viktória Kužmová podľahli špecializovanejším Vere Lapkovej a Lidiji Morozovovej za 77 minút 3:6, 4:6. Bielorusky predviedli kompaktnejší, deblovejší a zanietenejší výkon. V druhom sete sa dostali z manka 2:4.

Tím SR teraz má v debloch takejto dôležitosti v rámci MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) historickú bilanciu 2:10, takže sa potvrdil neblahý trend. Zároveň zostáva v platnosti, že Slovenky ešte nikdy nepredviedli obrat z 1:2 na 3:2. Súpera na prvý asociačný termín budúcej sezóny spoznajú v zatiaľ nekonkretizovanom septembrovom termíne. Agentúru SITA o tom na vyžiadanie informoval Nick Imison z ITF.

Jesenný dátum namiesto obvyklejšieho júnového zjavne vyplýva z toho, že ešte nie je definitívne známy formát Fed Cupu. Delegáti výročného valného zhromaždenia ITF 13. – 16. augusta v americkom Orlande totiž môžu schváliť rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich krajín na šestnásť, čo sa vlani značne prekvapivo nestalo vo vietnamskom Hočiminovom Meste. Ak sa to v lete na druhý pokus udeje, konfrontácia v Minsku by sa spätne ukázala ako „zbytočná“.

Prehra v siedmom z ôsmich rozuzlení

Slovenky za stavu 2:2 na zápasy prehrali v siedmom z ostatných ôsmich rozuzlení tohto typu, do nedele naposledy Čepelová a Daniela Hantuchová 7:5, 1:6, 2:6 s Austrálčankami Casey Dellacquovou a Samanthou Stosurovou predvlani 7. februára v Bratislave v 1. kole II. svetovej skupiny. Slovenky uspeli v rozhodujúcej štvorhre len v roku 2002 doma proti Švajčiarkam (Hantuchová a Janette Husárová v súboji s tandemom Myriam Casanovová, Patty Schnyderová) a v sezóne 2010 v Srbsku (Hantuchová a Magdaléna Rybáriková prekonali duo Jelena Jankovičová, Bojana Jovanovská).

V apríli 2011 práve Hantuchová a Rybáriková v Bratislave proti Srbkám Jankovičovej a Aleksandre Kruničovej nevyužili v rozhodujúcej štvorhre náskok 6:2, 5:1 a 30:0 i dva mečbaly pri vlastnom podaní v desiatej hre druhého setu (napokon 6:2, 5:7, 7:9).

Pohár federácie 2019 – play-off o svetovú skupinu

  • nedeľa, dvojhra:

BIELORUSKO – SLOVENSKO 2:2 po nedeľňajšej IV. dvojhre
(Minsk, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Čižovka)

Arina Sobolenková – Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4 za 91 minút

Alexandra Sasnovičová – Viktória Kužmová 1:6, 6:7 (3) za 90 minút

  • nedeľa štvorhra:

Vera Lapková, Lidija Morozovová – Viktória Kužmová, Karolína Schmiedlová 6:3, 6:4 za 77 minút

Výsledky sobotňajších dvojhier:
Alexandra Sasnovičová – Jana Čepelová 7:6 (6), 7:5
Arina Sobolenková – Viktória Kužmová 2:6, 6:2, 6:7 (5)

Kádre:
BIELORUSKO:
Arina Sobolenková (47. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 108. vo štvorhre)
Alexandra Sasnovičová (56. / -)
Vera Lapková (111. / 84.)
Lidija Morozovová (499. / 63.)
kapitánka: Tatiana Pučeková

SLOVENSKO:
Karolína Schmiedlová (84. / 969.)
Viktória Kužmová (106. / 302.)
Jana Čepelová (116. / 262.)
Rebecca Šramková (358. / -)
kapitán: Matej Lipták

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra SasnovičováArina SobolenkováDaniela HantuchováDominika CibulkováJana ČepelováJanette HusarováJelena JankovičováKarolína SchmiedlováMagdaléna RybárikováMatej LiptákRebecca ŠramkováViktória Kužmová