Schválené, malé podniky budú čeliť menšej byrokracii

Podnikateľ, peniaze
Foto: Fotobanka Pixmac

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Malé podniky by onedlho mohli čeliť menšej byrokracii. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) totiž vo štvrtok schválili novelu zákona o účtovníctve, ktorá prináša podnikateľom viaceré zmeny. Podľa novely by mohli mikropodniky napríklad zostavovať len jednoduchšiu účtovnú závierku.

Nová úprava by sa týkala podnikov s objemom majetku do 350 tis. eur, čistým obratom menším ako 700 tis. eur a s menej ako desiatimi zamestnancami. Firmy by museli splniť aspoň dve z týchto podmienok.

„Účtovná jednotka, ktorá je na hranici prekročenia alebo neprekročenia veľkostných podmienok prestane byť mikroúčtovnou jednotkou, ak prekročí veľkostné podmienky dve po sebe idúce účtovné obdobia,“

konštatuje ministerstvo financií, ktoré novelu vypracovalo.

Mikroúčtovné jednotky by podľa navrhovanej novely poskytovali len informácie o nákladoch, výnosoch a výsledku hospodárenia za vykazovanú časť účtovného obdobia.

Novela však nemení podmienky pre vznik povinnosti nechať si overiť účtovnú závierku audítorom. Zjednodušuje aj ocenenie cenných papierov a derivátov a podľa novej úpravy by sa musel dlhodobý majetok inventarizovať len raz za štyri roky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom