Schválili zámenu domov, ktoré ustúpia železnici

Tradičná železničná trať v Trenčíne
Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) je názov medzimestskej trate železničnej dopravy medzi obcou Trenčianska Teplá a kúpeľným mestom Trenčianske Teplice s prvkami električkovej dopravy. Je dlhá približne 5,5 km a v tomto roku sa dožíva už 102 rokov existencie. V posledných dňoch aj tejto železnici hrozilo zrušenie. Trenčianske Teplice, 20. január 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

TRENČÍN 22. júla (WEBNOVINY) – Poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí v súvislosti s modernizáciou železničnej trate v Trenčíne schválili zámenu domov, ktoré majú ustúpiť trati, za nové náhradné domy. Tie pre pôvodných majiteľov vybudovalo mesto. Dotknutí občania sa tak stali majiteľmi nových domov a mesto je vlastníkom tých pôvodných, ktoré by mali pre modernizáciu trate následne zbúrať. V ďalšom bode odsúhlasili poslanci predaj šiestich domov z ôsmich v Orechovom Železniciam Slovenskej republiky. Pre mesto to po konečnom predaji bude znamenať príjem 1,047 milióna eur do mestskej kasy. Peniaze podľa primátora Richarda Rybníčka poputujú do kapitálových príjmov a pomôžu tomu, aby mesto skončilo rok s vyrovnaným rozpočtom.

Skolaudovali náhradné domy

V Trenčíne už skolaudovali náhradné domy pre prvých osem rodín, ktoré sa musia vyťahovať pre modernizáciu železničnej trate v meste. Ich pôvodné domovy zbúrajú. „V lokalite Na Kamenci mesto prostredníctvom spoločnosti Monolit Slovakia, s. r. o. postavilo osem rodinných domov,“ informoval hovorca mesta Richard Nemec. Celkovo sa pre projekt modernizácie trate musí presťahovať 28 rodín. Sedemnásť z nich pristúpilo na finančnú kompenzáciu. „Tieto peniaze boli až na jednu výnimku všetkým rodinám mestom vyplatené, pričom Železnice Slovenskej republiky nám preplatili zatiaľ kompenzácie pre štrnásť rodín,“ uviedla vedúca Útvaru majetku mesta Gabriela Vanková. S jednou rodinou rokujú priamo železnice.

Ostávajú tak dve rodiny, ktorým mesto postaví nové domy na Ulici Michala Kišša a v časti Kubra. Modernizácia železničnej trate si okrem zbúrania takmer 30 domov vyžiada aj zbúranie pôvodnej letnej plavárne. Od projektu závisí aj otvorenie novej letnej plavárne, ktorej chýbajú siete. Tie majú vybudovať práve v rámci modernizácie trate cez mesto. Od začiatku sa tento projekt stretáva s kritikou časti obyvateľov a komunálnych politikov, ktorí preferujú prekládku trate mimo mesto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom