Sčítanie ľudu v Nepále bude zohľadňovať aj sexuálne menšiny, môže to priniesť zmeny

LGBT, aktivisti, protest
Orbánov zákon kritizujú od jeho predloženia organizácie zaoberajúce sa právami sexuálnych menšín aj vysokí politickí predstavitelia. Foto: ilustračné, Getty Images.

V Nepále budú v nadchádzajúcom sčítaní ľudu prvý raz počítať aj členov komunity LGBTQ+ za účelom lepšieho vyčlenenia miest pre menšiny v oblasti zamestnanosti či vzdelávania. LGBTQ+ komunita v Nepále dlhodobo žiadala o začlenenie otázky o sexuálnych menšinách do sčítavania obyvateľstva, ktoré sa uskutočňuje každých desať rokov.

Nepálske zákony totiž predpisujú špeciálne kvóty pre menšiny na pracoviskách, školách i prístupe k zvýhodnenej zdravotnej starostlivosti. Avšak pre absenciu dát členovia komunity LGBTQ+ neboli oprávnení využívať tieto privilégiá. Presné štatistiky o ich menšine by pomohli stanoviť, koľko pracovných či študijných miest pre nich úrady vyčlenia.

Nepálsky štatistický úrad oznámil, že najbližšie sčítanie ľudu sa uskutoční v lete 2021, avšak skúšobne sa tak vo vybraných okresoch stane už v marci. Obyvatelia budú uvádzať, či sú ženy, muži alebo iné pohlavie. Aktivisti za práva LGBTQ+ osôb tento krok vlády privítali. Počet príslušníkov tejto komunity v Nepále odhadli na 900-tisíc.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom