SDKÚ chce bojovať proti byrokracii dočasnou funkciou kata

SDKÚ DS odštartovala predvolebnú kampaň
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda počas predstavenia volebného programu a prejavu lídrov strany na rokovaní rokovaní Ústrednej rady SDKÚ-DS v Modre. Modra, 15. január 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 28. januára (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS chce na štyri roky vytvoriť dočasnú pozíciu verejného ochrancu proti byrokracii – BytoKata.

Ako uviedol dnes na tlačovej besede poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ivan Štefanec, bude môcť navrhovať vláde, aby rušila a menila zákony, ktoré zbytočne, či neprimerane obmedzujú tvorbu pracovných miest. ByroKat bude tiež posudzovať nové návrhy, či nezvyšujú byrokraciu.

Treťou oblasťou, ktorú bude mať na starosti, budú podnety od občanov. Už teraz existuje internetová stránka, kde môžu občania posielať podnety. SDKÚ-DS ich bude vyhodnocovať.

ByroKat nebude mať podľa Štefanca len formálnu pozíciu, ale bude protiváhou úradníkov a nariadení Bruselu. Pre byrokraciu bude platiť prezumpcia viny, čo znamená, že ak gestorský úrad nebude schopný dokázať, že výhody regulácie významne prevyšujú náklady, vláda navrhne parlamentu jej zrušenie.

Ďalší poslanec NR SR Miroslav Beblavý upozornil, že už počas tejto vlády sa SDKÚ-DS sa pričinila v školstve o zrušenie monopolu jednej firmy na tlačivá a zaviedli vydávanie ich vzorov ministerstvom školstva, na základe ktorých si tlačivá môžu školy tlačiť. Bratislavský župan Pavol Frešo upozornil, že na úrade samosprávneho kraja pri boji s korupciou znížili počet tabuľkových miest z 220 na 195 a z toho počtu je pätnásť ľudí platených z iných zdrojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ŠtefanecMiroslav BeblavýPavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana