SDKÚ-DS je pripravená vytvárať protiváhu ľavicovému Smer-u

Pavol Frešo
Zľava: Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a predsedníčka Ústrednej rady SDKÚ-DS Tatiana Rosová počas tlačovej besedy po rokovaní Ústrednej rady SDKÚ-DS o aktuálnej politickej situácii, voľbách do Európskeho parlamentu a schválení volebného programu do EP. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS považuje projekt Ľudovej platformy za ukončený v dôsledku politickej spolupráce medzi KDH a Smerom, čo je podľa SDKÚ-DS v rozpore s Memorandom pre zodpovednú politiku, citovala z vyhlásenia zo sobotňajšieho rokovania Ústrednej rady SDKÚ-DS na tlačovej besede predsedníčka ústrednej rady Tatiana Rosová.

Spoluprácu KDH a vládnej strany Smer-SD označil predseda SDKÚ Pavol Frešo za „polokoalíciu“. Podľa neho ide o rozhodnutie KDH, no privítal by, ak by to bolo „na papieri“. Spoluprácu s KDH Frešo nevylučuje, ale len ak by bola splnená ďalšia téza zo sobotňajších výsledkov rokovania Ústrednej rady SDKÚ-DS a to, že SDKÚ je pripravená spolupracovať so všetkými stranami, ktorých cieľom je vytvoriť protiváhu ľavicovému Smer-u. Ústredná rada SDKÚ gratuluje Andrejovi Kiskovi k minulotýždňovému zvoleniu za prezidenta Slovenskej republiky.

Hlavným bodom boli eurovoľby

Ivan Štefanec
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Hlavným bodom sobotňajšieho rokovania Ústrednej rady SDKÚ-DS v Bratislave boli eurovoľby. SDKÚ-DS predstavila svojich kandidátov do volieb EP, schválila aj program do eurovolieb. Ako na sobotňajšej tlačovej besede povedal Pavol Frešo, dôvody prečo SDKÚ-DS voliť v májových eurovoľbách sú: kvalitná kandidátka, voľba, ktorá nadväzuje na históriu SDKÚ-DS ako strany, ktorá sa najviac zaslúžila o vstup SR do Európskej únie.

„Dnešný dôvod, prečo SDKÚ voliť v eurovoľbách, je, že na jednej strane súperíte s európskou byrokraciou a na druhej strane súperíte s euroskepticizmom. Voči všetkým týmto ľuďom staviame triezvy pohľad zdravého rozumu a hlavne ľudí, ktorí to už dokázali, že vedia v Európskej únii niečo presadiť,“ konštatoval Frešo.

Pripomenul prvé dve mená na kandidátke SDKÚ do volieb do EP – Ivana Štefanca a Eduarda Kukana. SDKÚ-DS sobotňajším rokovaním odštartovala kampaň do májových eurovolieb. Začiatok kampane poňala v športovom duchu. Predstavitelia strany vyrazili hneď po tlačovej besede na cyklotúru na spoločnú slovensko-maďarsko-rakúsku hranicu. Pripomenuli si tým náš vstup do EÚ.

Viac demokracie, menej byrokracie

Rada schválila program pre voľby do Európskeho parlamentu pod názvom Viac demokracie, menej byrokracie. Predstavila členom rady všetkých kandidátov. Okrem toho schválila volebný program pre eurovoľby, v ktorom sa kladie dôraz na podporu aktivity jednotlivca.

Ako v sobotu na tlačovej besede po rokovaní ústrednej rady povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec, chcú sa sústrediť na podporu tvorby pracovných miest, čo sa dá urobiť iba tak, že budú viac podporovať: aktivitu, tvorivosť, vzdelanie, znižovanie priamych daní, pružnejšie pracovné právo a zníženie administratívy. Ambíciou SDKÚ-DS je obhájiť dva mandáty europoslancov, ktoré má aj dnes.

Prezídium SDKÚ-DS odobrilo kandidačnú listinu strany do májových eurovolieb ešte v marci. O jej podobe rozhodli členovia v primárnych voľbách. Lídrom kandidátky do eurovolieb je Ivan Štefanec. Členovia strany rozhodli, že dvojkou bude europoslanec Eduard Kukan.

SDKÚ vyvesilo v parlamente petíciu
Foto: SITA/Marián Peiger

Kandidovať bude aj mama Dominiky Cibulkovej

Z tretieho miesta kandiduje nominant trnavskej straníckej organizácie Milan Roman, ktorý získal v primárkach najviac hlasov zo všetkých kandidátov, ktorých navrhli regionálne štruktúry. Zo štvrtého miesta bude kandidovať bývalá poslankyňa NR SR a matka slovenskej úspešnej tenistky Katarína Cibulková. Piate miesto na kandidátke má primátor Liptovského Mikuláša Alexander Slafkovský.

Voľby do europarlamentu sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 24. mája. V SR pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Naposledy si Slovensko volilo 13 europoslancov.

Účasť na voľbách do EP na Slovensku bola nízka, v roku 2009 prišlo k urnám 19,64 percenta oprávnených voličov. SDKÚ-DS má v súčasnosti v EP dvoch poslancov. Okrem Kukana aj Petra Šťastného, ktorý už nekandiduje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýEduard KukanIvan ŠtefanecKatarína CibulkováPavol FrešoTatiana Rosová
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana