SDKÚ-DS: Mýto len za prejazdenú vzdialenosť

Pavol Prokopovič
Pavol Prokopovič Foto: SITA

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Opozičná SDKÚ-DS chce v parlamente presadiť, aby dopravcovia platili elektronické mýto len za prejazdenú vzdialenosť a nie úseky, informovali dnes na tlačovej besede. Pozmeňujúci návrh podajú v rozprave k novele zákona o elektronickom mýte, o ktorej rokuje dnes parlament. Zdôvodnili to tým, že proces zavedenia mýta u nás bol nezvládnutý. „Celý proces sprevádza chaos,“ tvrdí poslanec za SDKÚ-DS Pavol Prokopovič.

„Všade vo svete sa mýto zavádza podľa zákona, iba na Slovensku sa zákony menia podľa schopnosti vybraného systému alebo schopnosti zhotoviteľa,“ povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Pripomenul, že akékoľvek kozmetické úpravy mýtneho systému sú len zavádzaním chaosu. Dodal, že strana chce, aby sa vláda vrátila k návrhu zákona bývalej vlády z roku 2006. Vláda Roberta Fica podľa neho prevzala ich filozofiu, pod tlakom sa však mení legislatíva.

Vážneho vyzýva SDKÚ-DS, aby prehodnotil rozsah mýta na cestách I. triedy a vyvodil voči prevádzkovateľovi sankcie za „zbabrané mýto“ a „medzinárodnú blamáž“. Ďalej ho vyzýva, aby prevádzkovateľovi mýta až do definitívneho vyriešenia systému nevyplatil ani cent a ak toto prevádzkovateľ nedokáže, tak minister a šéf Národnej diaľničnej spoločnosti by mali od zmluvy odstúpiť. Minister má tiež vyvodiť „za takto spackané mýto na strane štátu“ voči všetkým ľuďom nielen personálnu zodpovednosť.

Minister dopravy Ľubomír Vážny v pondelok vyhovel požiadavke autodopravcov, aby mýto platili podľa skutočne prejazdených vzdialeností. Rozhodol, že ak automobil neprejde celý meraný úsek a zíde z neho, nebude platiť mýto resp. bude mať nulovú sadzbu. Automobily by mali od februára platiť na cestách I. triedy mýto na 1 006 upravených úsekoch a od apríla na 1 700 úsekoch na spoplatnených diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy. SDKÚ-DS Vážneho návrh nestačí.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír VážnyPavol ProkopovičStanislav Janiš
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana