Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas spoločného vyhlásenia predsedu vlády a ministra školstva k pripravovanému štrajku časti učiteľov na Úrade vlády SR. Bratislava, 23. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
23. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

SDKÚ-DS: Premiér Fico chce odradiť učiteľov od štrajku

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Robert Fico chce znechutiť a odradiť čo najviac nerozhodnutých učiteľov od pondelkového štrajku. Tvrdí to predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, podľa ktorého chce predseda vlády navyše vyvolať v spoločnosti nechuť a znížiť motiváciu ľudí ísť k marcovým voľbám. Frešo takto reaguje na dnešný odkaz premiéra smerom k učiteľom.

Zlú situáciu v školstve nemožno podľa SDKÚ-DS redukovať len na nízke platové ohodnotenie učiteľov. „Obsah vzdelávania, problémy s učebnicami, zmenšovanie priestoru na slobodné rozhodovanie škôl, zlé sociálne postavenie zamestnancov v školstve, ale aj zhoršujúca sa kvalita vzdelávania v medzinárodných porovnaniach. To všetko vytvára atmosféru nedôvery v zlepšenie systému vzdelávania,“ povedal predseda Sekcie vzdelávania SDKÚ-DS Ján Odzgan. Predseda sekcie vzdelávania strany sa zároveň pýta, ako a kedy majú na systémové zlyhania a nedostatky upozorniť učitelia, ak nie teraz.

„Posledné mesiace sledujeme u premiéra obrovské nasadenie a angažovanosť pri utečeneckej kríze, len škoda, že takéto nasadenie pri riešení problémov nepociťujú naši učitelia ani zdravotníci,“ uviedol Frešo. Odkaz predsedu vlády, že do 5. marca nemôže pre učiteľov už nič urobiť, považuje SDKÚ-DS za mimoriadne nešťastný.

Predseda vlády Robert Fico dnes povedal, že vláda SR plne rešpektuje právo učiteľov na štrajk, aj keď iniciatíva časti učiteľov vyvoláva veľa právnych otázok a má silný politický a predvolebný kontext. Fico zároveň tvrdí, že si váži prácu učiteľov, čo potvrdil počas jeho prvej vlády zvýšením platov učiteľov o 26 percent a počas druhej vlády o ďalších 22 percent. Zároveň však oznámil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže.

Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov sa na rokovaní vo štvrtok 21. januára nedohodli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom na podmienkach, ktoré by odvrátili plánovaný štrajk učiteľov. Pedagógovia teda definitívne vstúpia do neobmedzeného štrajku v pondelok 25. januára.

Odporúčané články

Na štrajk sa prihlásilo už vyše 11 000 učiteľov Požiadavky učiteľov nie sú len o platoch, oponuje iniciatíva

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...