SDKÚ-DS: Voľby poslancov sú neplatné pre podvod

Ján Süli

KOŠICE 25. novembra (WEBNOVINY) – Neúspešný kandidát na župana Ján Süli a predseda regionálnej organizácie SDKÚ-DS v Košiciach Viliam Novotný podali dnes na Ústavnom súde (ÚS) SR volebnú sťažnosť pre podvod, ktorý sa podľa ich mienky odohral vo volebnom obvode Košice II. Žiadajú ústavný súd, aby výsledky volieb v spomínanom volebnom obvode vyhlásil za neplatné s tým, že sa budú opakovať. „Došlo k volebnému podvodu najväčšiemu od novembra ’89. Hlasovacie lístky boli vynášané z hlasovacích miestností počas volieb na základe pokynu miestneho úradu na Terase, ktorému šéfuje starosta Pavol Mutafov za Smer-SD a mohli byť zneužité v prospech kandidátov Smeru-SD na poslancov, ako aj v prospech župana Trebuľu,“ povedal šéf regionálnej organizácie SDKÚ-DS, poslanec Národnej rady SR Viliam Novotný. Doložil, že voľbu župana Trebuľu v obvode, kde vraj došlo k podvodu, nenapádajú, „lebo sa domnievame, že by sme neuspeli“. Výsledky jedného obvodu totiž nemôžu ovplyvniť celkový výsledok volieb. Na otázku agentúry SITA právny zástupca navrhovateľov uviedol, že nepožadujú ani, aby ústavný súd vydal predbežné opatrenie smerujúce voči krajskej volebnej komisii, aby pozastavila účinnosť mandátov zvolených krajských poslancov v druhom košickom obvode.

Ako uviedol Novotný, SDKÚ-DS súčasne vyzýva starostu Mutafova, ktorý je dôvodne podozrivý z volebného podvodu, aby odstúpil zo všetkých funkcií a odišiel z politiky.

Hovorca Ústavného súdu SR Jozef Skybjak novinárom povedal, že sťažnosť podaná Novotným bola zaevidovaná. Nevedel však uviesť, kedy sa uskutoční predbežné konanie a kedy bude pridelená sudcovi spravodajcovi. Ústavný súd totiž nemá stanovené žiadne lehoty, v ktorých by mal konať a rozhodnúť, pokiaľ ide o volebné sťažnosti.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján SüliViliam NovotnýViliam Novotný.