Sedem detí na školu osemročné gymnáziá zlikviduje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ukončenie školského roka
Žiaci Základnej skoly s materskou školou na Jeséniovej ulici v Bratislave počas symbolického ukončenia odchádzajúceho školského roka 2011/2012 za účasti primátora Bratislavy a starostu MČ Bratislava – Nové Mesto. Bratislava, 29. jún 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) – Sedem žiakov na školu, také sú prepočty toho, koľko detí by malo navštevovať v budúcom školskom roku osemročné gymnáziá v Bratislavskom kraji.

Agentúru SITA o tom informovala vedúca odboru školstva na Okresnom úrade Bratislava Soňa Hanzlovičová.

Do platnosti totiž vstupuje zmena, ktorá hovorí o tom, že na osemročné gymnáziá môže odísť päť percent detí zo všetkých piatakov základných škôl.

V školskom zákone ju zakotvili ešte za ministra školstva Jána Mikolaja (SNS), v období ministrovania Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) účinnosť ustanovenia odsunuli.

Likvidačné opatrenie

Osemročné gymnáziá v Bratislave hovoria o likvidačnom opatrení. „Ja so siedmimi deťmi triedu neotvorím, to je samovražda,“ hovorí riaditeľka osemročného Gymnázia Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave Gabriela Dorňáková.

Podobne to vidia aj na Gymnáziu Grösslingová v Bratislave. Jeho riaditeľka Alena Vokounová hovorí, že taký nízky počet v triede by ich pri súčasnom financovaní školstva na žiaka zlikvidoval. „Triedu s toľkými žiakmi si možno môže dovoliť súkromné gymnázium, my nie,“ hovorí.

Päť percent

žiaci
Foto: SITA/Jozef Jakubčo Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

Školský zákon podľa Mikolajovej zmeny nariaďuje orgánu miestnej štátnej správy v školstve – v súčasnosti už Okresnému úradu odboru školstva – rozhodnúť o návrhu počtu tried a počtu žiakov prvého ročníka pre všetky osemročné gymnáziá pre nasledujúce prijímačky.

Počet žiakov v týchto triedach nemá prekročiť päť percent z daného populačného ročníka v príslušnom školskom roku.

Okresný úrad teda podľa zákona rozhodol a pri Bratislavskom kraji mu vyšlo, že by školu malo navštevovať v budúcom školskom roku sedem resp. osem detí.

Školský zákon

Zo súčasných 4 888 žiakov piateho ročníka základných škôl by totiž mohli osemročné gymnáziá prijať dohromady 244 žiakov, ktorí by sa rozrátali medzi 32 gymnázií. „Okresný úrad nie je likvidátorom gymnázií, pri určení počtu vychádzal z ustanovení školského zákona,“ hovorí Hanzlovičová.

Keďže počet sedem žiakov je pre jednu školu neúnosný, zriaďovatelia rozhodujú o presunoch detí medzi školami vo svojej pôsobnosti, aby sa im triedy oplatilo otvoriť, dopĺňa vedúca odboru školstva na Okresnom úrade. „Otvoriť triedu so siedmimi žiakmi je nemysliteľné,“ dopĺňa.

Odvolacie konanie

Ukončenie školského roka
Žiaci Základnej skoly s materskou školou na Jeséniovej ulici v Bratislave počas symbolického ukončenia odchádzajúceho školského roka 2011/2012 za účasti primátora Bratislavy a starostu MČ Bratislava – Nové Mesto. Bratislava, 29. jún 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Okresný úrad v Bratislave má v pôsobnosti päť osemročných gymnázií.

Pri súčasnom počte detí by teda v budúcom školskom roku otvorili po jednej triede len dve gymnáziá z nich.

Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom jedenástich osemročných gymnázií. „BSK sa voči tomuto rozhodnutiu odvolal, v súčasnosti prebieha odvolacie konanie,“ uviedla hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová.

Podľa informácií z okresného úradu ani jedno gymnázium v kraji so súčasným obmedzením počtu žiakov nesúhlasí. „Zriaďovatelia gymnázií sa odvolali voči prvostupňovému rozhodnutiu a v druhom stupni bude o tejto záležitosti rozhodovať ministerstvo školstva ako odvolací orgán,“ vysvetľuje

Stanovenie päťpercentného limitu detí, ktoré môžu nastúpiť do osemročných gymnázií, prekáža i nezaradenej poslankyni Národnej rady SR Jane Žitňanskej. „Považujem to za reštriktívne rozhodnutie exministra Mikolaja, ktoré doteraz nebolo odôvodnené žiadnou serióznou analýzou a je bez relevantného sledovania dopadov,“ hovorí.

Obrátila sa preto na ministra školstva s interpeláciou a pýta sa ho i na to, či by nebolo správnejšie zrušiť tento limit a ponechať rozhodnutie o type školy pre dieťa na rodičoch. Tí teraz môžu byť podľa nej pri rozhodovaní sa o tom, či dieťa na osemročné gymnázium prihlásiť, zmätení, keďže nevedia, aká škola nakoniec otvorí prvú triedu a ktorá nie. Ministerstvo školstva cez svoj tlačový odbor zareagovalo, že keďže sa odpoveď na interpeláciu poslankyne Žitňanskej ešte len pripravuje, „nie je štandardne informovať médiá v tejto veci ako prvé“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia