Sedem ľudí zatkli za to, že na koncerte vztýčili vlajku homosexuálov

Vlajka dúhového bride

KÁHIRA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Egyptské úrady v pondelok zatkli sedem ľudí, ktorí na rockovom koncerte vztýčili dúhovú vlajku hnutia LGBT. Obviňujú ich z homosexuality a jej propagácie.

Skupina vlajkou mávala v piatok na káhirskom koncerte libanonskej indierockovej skupiny Mashrou‘ Leila, ktorej spevák sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii. Fotografie a videá s dúhovou vlajkou sa krátko po vystúpení začali šíriť na internete, čo na jednej strane vyvovalo chvály a na druhej útoky.

V pondelok ich zatkli a obvinili z „podnecovania k nemorálnosti“, pričom úrady konali po tom, ako zistili, že „vztýčili vlajku homosexuálov“, informovali agentúru AP pod podmienkou anonymity úradníci, ktorí nemali oprávnenie komunikovať s médiami.

Homosexualita je v Egypte tabuizovaná medzi moslimskom majoritou i kresťanskou menšinou, i keď ju zákon vyslovene nezakazuje. V skutočnosti však ľudí v tejto súvislosti často stíhajú na základe iných obvinení, napríklad uvedenej „nemorálnosti“ či „smilstva“, ktoré bežne používajú v súvislosti s prostitúciou, alebo tiež „rúhania“.

Reza Ragab z egyptského hudobného zväzu sa po incidente vyjadril, že skupina Mashrou‘ Leila mala všetky potrebné povolenia, no jej ďalšie vystúpenia v krajine zakážu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom