Sedem prekvapujúcich plusov pre chudnutie

Jedlo, strava, chudnutie
Foto: www.laiveesvida.com

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Keď sa rozhodnete schudnúť, iste je vašou hlavnou motiváciou príjemný pohľad do zrkadla. V prípade ľudí s nadváhou a obezitou sa k tomu pripočíta zníženie rizika mnohých ochorení.

Vedci však postupne prichádzajú na ďalšie a ďalšie benefity zdravého chudnutia. Ponúkame vám tie najprekvapujúcejšie a dúfame, že si ich pridáte na zoznam dôvodov, prečo začať chudnúť.

1. Zmiernenie symptómov alergií a astmy

Medzi chudnutím a alergiami nie je na prvý pohľad žiadna súvislosť. No doktor Michael Wald a jeho kolegovia z New Yorku tvrdia, že jedno má významný vplyv na druhé. „Pre niektorých ľudí je nadváha spojená so zhoršením astmy a alergií. Vtedy sa totiž vytvára priveľká záťaž pre nadobličky, ktoré pomáhajú telu astmu a alergie zvládať. Okrem toho je nadváha aj bremenom pre dýchaciu sústavu a to môže zaktivovať symptómy astmy,“ vysvetlil Wald. Ak vás teda trápi astma či alergie, máte dôvod navyše na chudnutie.

2. Povedzte „zbohom“ bolestiam nôh

Chudnutie, štíhla línia
Foto: www.nutricion.pro

Nižšia hmotnosť znamená menší tlak na časť vášho tela, ktorá je pod najväčším tlakom – nohy. Aj štúdie už potvrdili, že ľudia s nadváhou, ktorých trápili bolesti nôh, sa po schudnutí tejto nepríjemnosti nadobro zbavili.

3. Povedzte „vitaj“ žiarivej pokožke

Podľa doktora Walda nadváha ovplyvňuje pokožku v mnohých smeroch. „Elasticita kože a jej farba sa menia v závislosti od problémov s výživou,“ vysvetľuje. Sladkosti môžu podľa neho spôsobovať blednutie kože a kruhy pod očami môžu byť znakom anémie z nedostatku železa, proteínovej anémie, cukrovky alebo záťaže z rôznych iných zdrojov. Keď sa rozhodnete chudnúť, bez zdravej stravy bohatej na množstvo výživných látok to iste nepôjde a tým určite skrásnie aj vaša pokožka.

4. Zmiernenie bolestí pri artritíde

Zápalové ochorenie kĺbov, akým je artritída, spôsobuje nemalé ťažkosti a silné bolesti. Najnovšia štúdia, do ktorej sa zapojilo 87 ľudí s kolennou artritídou, dokázala, že ľudia, ktorí schudli a zbavili sa tým nadváhy, mali citeľne nižšie bolesti, celkovo sa zlepšil ich zdravotný stav a vrátila sa im chuť do života.

Chudnutie, diéta
Foto: www.flickr.com

5. Dobrá nálada

Pri nadváhe váš organizmus nie je v rovnováhe, čo vplýva aj na hormóny ovplyvňujúce náladu. Mnoho ľudí s nadváhou a obezitou veľmi často trpí depresiami, ktoré znižujú pravdepodobnosť, že človek sa vzchopí a s chuťou sa pustí do cvičenia a zdravého stravovania. A tak sedia doma, prejedajú sa a napchávajú sa antidepresívami, ktoré ručičku na váhe posunú ešte viac doprava.

Obézne ženy tiež omnoho horšie zvládajú premenštruačný syndróm, pretože množstvo tuku znemožňuje snahu tela o hormonálnu rovnováhu. Preto treba nájsť čo najviac sily a energie a pustiť sa do boja s kilami. Po ťažkých začiatkoch sa určite začnete cítiť lepšie aj po psychickej stránke.

6. Lepšia pamäť

Verte či nie, potvrdili to už aj vedecké štúdie. Je naozaj pravda, že s úbytkom hmotnosti sa zlepší vaša pamäť. Ak si chcete život užívať naplno a neznervózňovať sa zakaždým, keď zabudnete, čo ste to chceli kúpiť alebo kde ste dali kľúče, zbavte sa nadváhy a všetko pôjde lepšie.

7. Zdravší spánok

Vidina zdravého a pokojného spánku je tiež silnou motiváciou na chudnutie. Vedci pozorovali 264 ľudí, ktorí trpeli syndrómom spánkového apnoe, teda poruchou regulácie dýchania, ktorá sa vyznačuje prestávkami v dýchaní počas spánku. Tí, ktorí výrazne schudli, spánkové apnoe zredukovali na polovicu.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku

Zdroj: www.everydayhealth.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom