Šéf Arabskej ligy vyzval Irán na zdržanlivosť, konflikt s USA sa rozhorel po útoku na tankery

Irán, tanker, požiar
Ilustračné foto Foto: archívne, SITA/AP

NEW YORK 15. júna (WebNoviny.sk) – Predseda Arabskej ligy (bývalej Ligy arabských štátov) v sobotu vyzval Irán, aby bol v slovnom konflikte so Spojenými štátmi, ktorý sa rozhorel po útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive, zdržanlivejší, a aby „zvrátil terajší kurz„, ktorý smeruje ku konfrontácii.

Dlhoročný významný egyptský politik Ahmed Abúl Ghaít apeloval na Irán v sobotu v New Yorku po stretnutí s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniom Guterresom.

Žiada zdržanlivosť

Musíme jasne určiť, kto bol za to zodpovedný. Fakty sa zistia, tým som si istý, to je len otázkou času,“ vyhlásil v tejto súvislosti šéf Arabskej ligy.

Zatiaľ by však Irán podľa neho určite nemal siahať k žiadnym silným vyjadreniam na adresu Spojených štátov.

Moja výzva k mojim iránskym bratom znie: Buďte zdržanliví a zvráťte terajší kurz, pretože každého tlačíte ku konfrontácii, pri ktorej, ak by nastala, by nikto nebol v bezpečí,“ vyhlásil egyptský politik.

Rusko sa jednoznačne zastalo Iránu

Rusko sa naopak v piatok jednoznačne zastalo Iránu a obvinilo Spojené štáty z toho, že vyvolávajú napätie na Blízkom východe. Moskvu nahnevalo, že Washington obvinil zo štvrtkového útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive Irán, hoci na to nemal dostatočné dôkazy.

Stanoviská Spojených štátov sú podľa ruského ministerstva zahraničných vecí „iránofóbne a umelo vyvolávajú napätie„. Rusko útoky odsudzuje, no uvádza, že na vinníka sa bude dať ukázať až po tom, ako sa uskutoční „dôkladné a nestranné medzinárodné vyšetrovanie„.

Útok na ropné tankery

Neznámi páchatelia vo štvrtok v Ománskom zálive zaútočili na japonský ropný tanker Kokuka Courageous a nórsky tanker Front Altair, ktoré po mohutných výbuchoch zachvátili plamene. Posádky oboch plavidiel museli evakuovať, na oboch lodiach bolo po 23 osôb.

Spojené štáty vzápätí z útokov obvinili Irán, ktorý však ešte predtým vyhlásil, že s nimi nemá nič spoločné. Američania informácie o tom, že za útokom stál Irán, zatiaľ nepodložili žiadnymi dôkazmi.

Šéf americkej diplomacie Mike Pompeo zatiaľ len vyhlásil, že o tom svedčia spravodajské informácie, a povedal, že Irán je jednou z mála krajín v oblasti, ktorá má na takéto útoky kapacity.

Trump označil Irán za „krajinu terorizmu

Obvinenia smerom k Iránu zopakoval v piatok aj americký prezident Donald Trump, ktorý na rozdiel od šéfa americkej diplomacie volil tradične šťavnatejší jazyk a Irán označil za „krajinu terorizmu„.

K podobným útokom došlo aj presne pred mesiacom, keď neznámi páchatelia zaútočili na štyri ropné tankery Spojených arabských emirátov neďaleko pobrežia tejto krajiny. K týmto útokom sa doteraz nikto neprihlásil. Spojené štáty aj z týchto útokov obvinili Irán, ten to však poprel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ahmed Abúl GhaítAntónio GuterresDonald TrumpMike Pompeo
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov