Šéf Českej psychiatrickej spoločnosti odstúpil po vyjadreniach na adresu Grety Thunberg

Greta Thunberg
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunberg. Foto: archívne, SITA/AP

Z čela detskej sekcie Českej psychiatrickej spoločnosti v stredu odstúpil jej doterajší predseda Jaroslav Matýs.

Prinútil ho k tomu verejný tlak po tom, ako sa minulý týždeň pri viacerých príležitostiach veľmi necitlivo vyjadroval o autistoch vrátane švédskej ekologickej aktivistky Grety Thunberg.

Jeho výroky kritizovalo aj české ministerstvo zdravotníctva. „Považujeme ich za významne stigmatizujúce, dehonestujúce a úplne neprofesionálne,“ povedala v stredu hovorkyňa ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Nešetrné invektívy

Matýs poskytol minulý týždeň českému serveru info.cz dlhý rozhovor o Grete Thunberg, v ktorom na tejto mladej Švédke, ktorá sa otvorene priznáva k svojim diagnózam, nenechal ani nitku suchú.

Okrem iného v ňom vyhlásil, že Greta je „nezrelé dieťa s autistickými problémami a bez akéhokoľvek sociálneho cítenia“ a na jej adresu nešetril ani ďalšími invektívami.

Krátko po tomto rozhovore sa začali ozývať samotní autisti, ich rodičia a tiež iní psychiatri s tým, že Matýs pracuje so zastaranými teóriami spred niekoľkých desaťročí a jeho vyjadrenia sú navyše voči autistom mimoriadne necitlivé.

Rozhovor o Grete pritom nie je jediný dôkaz o Matýsovom „zvláštnom“ prístupe k problematike autizmu. Ako píše český týždenník Respekt, na minulotýždňovej tlačovej konferencii napríklad tento psychiater označil autizmus za „cestu k peniazom a výhodám, pretože sú naň viazané sociálne dávky“.

Otvorene o diagnózach

Grete Thunberg v roku 2014 diagnostikovali Aspergerov syndróm, a tiež obsedatne kompulzívnu poruchu a selektívny mutizmus, čo je raritná patológia prejavujúca sa tým, že človek sa nedokáže rozprávať s určitými konkrétnymi ľuďmi, napríklad takými, ktorých nemá rád.

Samotná Greta o týchto svojich diagnózach otvorene sama hovorí, a podľa jej názoru aj názoru jej lekárov nijak zvlášť neobmedzujú jej život ani jej verejné pôsobenie. Greta navyše tvrdí, že jej diagnózy jej vo viacerých smeroch aj pomáhajú, a v jedom z rozhovorov vyhlásila, že ich považuje za svoje „nadprirodzené schopnosti“.

Informácie pochádzajú z webstránky českého týždenníku Respekt a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Greta ThunbergJaroslav Matýs