Šéf Enelu verí v dohodu s Ficovou vládou, hrozia škody

Enel
Foto: energygce.com

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Šéf talianskej energetickej skupiny Enel Fulvio Conti verí, že slovenská strana bude nakoniec súhlasiť s navýšením prostriedkov pre dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO).

„Sme optimisti a dúfame, že nájdeme dohodu s minoritným akcionárom,“ citovala Contiho talianska tlačová agentúra Il Sole 24 Ore Radiocor. Na otázku, či náklady na dokončenie dvoch jadrových mochoveckých blokov sú naozaj vysoké, Conti odpovedal: „Toto sú náklady.“

Ani ostatné valné zhromaždenie Slovenských elektrární, a.s. (SE), v ktorých majoritný 66-percentný podiel drží taliansky Enel a zvyšok akcií kontroluje štát, neschválilo nový rozpočet pre dostavbu mochoveckých blokov.

Za rozpočet nehlasovali akcionári štátu. Ako upozornila hovorkyňa SE Janka Burdová, rozpočet je nevyhnutnou podmienkou pre pokračovanie prác na projekte, ktoré budú bez prijatia rýchleho rozhodnutia postupne zastavované.

Hospodárstvu hrozia škody

Fico conti
Zľava: Generálny riaditeľ skupiny ENEL Fulvio Conti a predseda vlády SR Robert Fico počas slávnostného aktu začatia dostavby jadrovej elektrárne v Mochovciach v roku 2008. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Prípadné zastavenie prác, ktoré by nasledovalo po neschválení rozpočtu, spôsobí podľa slovenského dominantného výrobcu elektrickej energie škody obom, akcionárom i slovenskému hospodárstvu.

„Naše investície do dostavby tretieho a štvrtého bloku EMO predstavujú významný príspevok k rastu slovenského hospodárstva. V rokoch 2011 a 2012 dosiahli výšku viac ako jedno percento slovenského hrubého národného produktu. Doteraz Slovenské elektrárne zazmluvnili viac ako 3 miliardy eur a sú pripravené investovať ďalších 800 miliónov eur na dokončenie projektu. Bez urýchleného schválenia rozpočtu budú tieto pozitívne aspekty vážne ohrozené,“ uviedol po utorňajšom valnom zhromaždení šéf Slovenských elektrární Paolo Ruzzini.

Dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce by si nakoniec mala vyžiadať 3,8 mld. eur. Pôvodne sa malo do dostavby dvoch jadrových blokov investovať 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume približne 3 mld. eur.

Tretí jadrový mochovecký blok by mali uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne, v ktorých Enel drží 66-percentný podiel, začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Náklady v stovkách miliónov eur

Mochovce
Atómové elektrárne Mochovce Foto: SITA/Martin Havran

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Enel