Šéf Greenpeace chce s Putinom rokovať o zločine, ktorý nebol

Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

MOSKVA 9. októbra (WEBNOVINY) – Šéf environmentálnej organizácie Greenpeace Kumi Naidoo požiadal v stredu o stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Chce tak dosiahnuť prepustenie 30 aktivistov organizácie, ktorých zadržali za protest proti vrtnej plošine v Arktíde a obvinili z pirátstva, za čo im hrozí až 15 rokov väzenia.

Naidoo je podľa vlastných slov ochotný odcestovať do Ruska a byť zárukou toho, že aktivisti sa v prípade prepustenia na kauciu zachovajú správne.

„Sme ochotní niesť následky nášho činu, pokiaľ budú tieto následky v rámci trestného práva platného v Rusku,“ napísal v žiadosti. Dodal, že obvinenie z pirátstva sa týka „zločinu, ktorý sa nikdy nestal“. Kancelária Putina zatiaľ oficiálnu žiadosť o stretnutie nedostala.

Ruské úrady v meste Murmansk obvinili minulý týždeň 30 aktivistov Greenpeace z pirátstva. Už predtým na nich uvalili dvojmesačnú väzbu. Dôvodom je ich pokus o vylodenie sa na ruskej plošine Prirazlomnaja v Barentsovom mori v Arktíde. Organizácia Greenpeace trvá na tom, že protest bol pokojný a aktivisti bezpečnosť plošiny neohrozili. Greenpeace sa chce na postup ruských úradov sťažovať na Európskom súde pre ruské práva v Štrasburgu. Prípad nedávno komentoval aj ruský prezident Vladimir Putin, podľa ktorého by ochranári nemali byť považovaní za pirátov, hoci porušili zákony.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v utorok ostro vystúpil proti Greenpeace a vyhlásil, že jej loď Arctic Sunrise sa „dopúšťala provokácií po celom svete“. „Vo všetkých prípadoch ich potrestali, takým alebo onakým spôsobom,“ povedal Lavrov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Greenpeace