Šéf kontroverznej NSA končí vo funkcii

Keith Alexander
Generál Keith Alexander. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 18. októbra (WEBNOVINY) – Šéf kontroverznej americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) generál Keith Alexander sa už nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie a na budúci rok v kresle skončí.

Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenované zdroje vo štvrtok informovala, že z vedenia NSA ešte tento rok odíde aj Alexandrov zástupca John Inglis.

Hovorkyňa agentúry Vanee Vinesová však tvrdí, že zmeny vo vedení NSA nesúvisia so škandálom okolo jej bývalého spolupracovníka Edwarda Snowdena. „Nemá to nič spoločné s únikom informácií do médií,“ cituje ju AFP.

Výmena na čele tejto kontroverznej tajnej služby umožní prezidentovi Barackovi Obamovi zreformovať jej fungovanie, o čo sa pokúša už od vypuknutia kauzy okolo sledovania internetovej a telefonickej komunikácie miliónov Američanov. Alexandera zvolili za šéfa NSA v roku 2005 a odvtedy mu funkčné obdobie predĺžili už trikrát. V kresle by mal oficiálne skončiť v marci 2014.

Škandál okolo NSA odhalil jej bývalý spolupracovník Snowden, ktorý následne ušiel z USA a napokon dostal azyl v Rusku. Vláda podľa Obamu odtajní dokumenty o sledovaní a zriadi výbor, ktorý bude dohliadať na „rovnováhu medzi bezpečnosťou a súkromím“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra