Šéf školstva chce naliať do fondu peniaze, nespresnil ako

Dušan Čaplovič
Dušan Čaplovič Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Vysokoškolskí študenti, vrátane doktorandov, ako aj všetci učitelia a odborní zamestnanci základných a stredných škôl môžu od pondelku žiadať o pôžičky z Fondu na podporu vzdelávania.

Na pôžičky pre študentov je na akademický rok 2013/2014 vyčlenených viac peňazí – päť miliónov eur pre študentov a pre pedagógov 1,5 milióna eur. Minister školstva Dušan Čaplovič chce pridať fondu peniaze.

Zatiaľ nespresnil ako, plánuje o tom rokovať s ministrom financií. Študenti môžu žiadať o peniaze do 31. októbra a pedagógovia môžu predkladať žiadosti do konca septembra. Fond pre podporu vzdelávania nahradil od januára dva fondy – Fond na podporu začínajúcich pedagógov a Študentský pôžičkový fond.

Čaplovič chce fond ešte posilňovať

Peniaze, študent, brigádnik, pokladnička, prasiatk
Foto: Shutterstock

Podľa ministra Čaploviča sa k peniazom podľa nových pravidiel dostane viac mladých ľudí. „Mám záujem v budúcnosti dostať prostriedky ešte na posilnenie tohto fondu, aby sa rozšírili možnosti pre klientov,“ dodal minister, ktorý dúfa, že peniaze budú efektívne využívané.

„Odkiaľ to chcem získať, to nechajte na mňa. Ja mám rozrobenú jednu aktivitu, kde by sa to dalo získať,“ povedal minister o získaní ďalších peňazí do fondu. Bude rokovať predovšetkým s ministrom financií.

Najvýraznejšou zmenou je podľa povereného riaditeľa fondu Pavla Kučmáša rozšírenie okruhu možných žiadateľov o doktorandov ako aj zvýšenie maximálnej výšky pôžičky pre študentov na 3 000 eur a 6 000 eur pre doktorandov na rok.

Do minulého roka mohli o peniaze žiadať len začínajúci učitelia, teraz je pôžička k dispozícii pre všetkých učiteľov základných a stredných škôl, ako aj odborných zamestnancov. „Výrazne sa zvýšila aj výška pôžičky, a to až na 30 000 eur,“ dodal Kučmáš. Učitelia môžu pôžičku získať raz.

Menili sa pravidlá pôžičiek pre učiteľov

Ucitelka
Foto: special-ism.com

Pri pedagógoch boli upravené podmienky ručenia. Pôžičky do 5 000 eur budú poskytované bez ručiteľa. Účelové využitie pôžičky budú musieť dokladovať pri pôžičkách nad 15-tisíc eur. Peniaze budú môcť použiť aj na výdavky na nákup áut a refinancovanie iných úverov.

Schvaľovanie pôžičiek pre učiteľov v minulosti trvalo rok. „V súčasnosti tá lehota bola skrátená na 60 dní,“ dodal Kučmáš. Pedagógovia budú môcť pôžičku splatiť predčasne bez poplatku. Študenti aj pedagógovia si môžu vybrať lehotu splatnosti pôžičky pri dodržaní minimálnej a maximálnej lehoty splatnosti. Študenti môžu splácať maximálne desať rokov, učitelia 15 rokov. Pôžičky sú úročené vo výške 4,5 percenta.

„Predpokladáme výrazný nárast počtu študentov, jednak vďaka tomu, že o pôžičku budú môcť žiadať doktorandi, ale aj vďaka tomu, že o pôžičku budú môcť žiadať aj odborní zamestnanci v školstve. Ale najmä očakávame výrazný nárast finančných prostriedkov, ktoré budú poskytnuté,“ dodal Kučmáš.

Študentská rada vysokých škôl a Asociácia doktorandov Slovenska víta, že sa podarilo rozšíriť okruh žiadateľov o doktorandov a zvýšiť sumu pôžičky pre študentov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Čaplovič