Šéf slovenskej cyklistiky predpovedá Saganovi žltý dres

Sagan o odchode z Tinkoff Saxo neuvažuje, zmluvu dodrží
Slovenský cyklista Peter Sagan je jazdec, o ktorého je veľký záujem. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. júla (WEBNOVINY) – Čerstvého dvojnásobného majstra SR za rok 2015 v cestnej cyklistike v kategórii Elite Petra Sagana čaká od soboty 4. júla štvrté vystúpenie na slávnych pretekoch Tour de France. Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara ho do holandského Ultrechtu, kde bude v sobotu krátka časovka jednotlivcov, vyprevadil s veľmi smelou víziou.

„Osobne očakávam po piatej etape žltý dres pre Petra Sagana,“ tvrdil Peter Privara a pokračoval: „Netreba totiž zabúdať, že hneď v úvode Tour je na programe krátka časovka jednotlivcov na 14 km, ktorú Peťo určite pôjde fantasticky, lebo je v super forme. A potom sú tu ešte bonifikácie za umiestnenie v ďalších etapách. Navyše, práve prvé etapy majú dojazd mierne do kopca, čo Petrovi vyhovuje. V takých dojazdoch on vie veľmi dobre zašpurtovať, vie sa v nich presadiť. Tak možno už po druhej – tretej etape bude v žltom. Pravda, ak mu kolegovia z tímu Tinkoff – Saxo pomôžu, ak ho nenechajú v tých záverečných okamihoch spomínaných etáp osamoteného. Podľa mňa tých prvých päť etáp je tak postavených, že by to Peter mohol dokázať.“

Získa Peter Sagan štvrtý zelený dres na Tour de France?

O zelený dres bude bojovať po štvrtý raz

Peter Sagan na predchádzajúcich troch ročníkoch Tour de France vybojoval zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže. Ako sa po víťazných nedeľňajších pretekoch v Žiline priznal, bojovať oň ide aj štvrtý raz. Bude to pre neho teraz opäť veľmi náročná úloha, keď tento ročník Tour pôjde v novom družstve a nie v pozícii tímovej jednotky. Na Tour bude musieť pomáhať kapitánovi tímu Albertovi Contadorovi.

„Ale veď náročné to bolo vždy. V každej Tour, ktorú išiel,“ okamžite reagoval Privara a pokračoval: „Do toho poradia neprehovára iba pozícia tímovej jednotky… Ale aj súperi. Aj oni mali do toho čo povedať.“

Podľa prvého muža slovenskej cyklistiky Peter Sagan je na najbližšie preteky na holandských a francúzskych cestách veľmi dobre pripravený. „Videli sme to na vlastné oči. Dokonca si dovolím tvrdiť, že cez víkend sme v Žiline zažili najlepšie pripraveného Petra Sagana na Tour de France, akého som ja osobne počas nejakých pretekov mohol zblízka sledovať,“ zdôraznil Peter Privara.

Peter Sagan
Foto: SITA/AP

V prospech veľkého cieľa musí obetovať vlastné túžby

Ísť za zeleným dresom a súčasne pomáhať Contadorovi v úsilí získať na Tour tretí raz v kariére tričko lídra celkového hodnotenia. Nebudú sa tieto dva ciele jedného mimoriadne ambiciózneho tímu navzájom biť?

„Ťažko povedať. Viete, v tejto chvíli, nikto z nás nevidí do kuchyne Peťovho tímu. Nikto nevie, ako sa Tinkoff-Saxo zachová v nejakej vážnej a kritickej situácii. Ešte máme v živej pamäti ako minulý rok Peťo Velits musel obetovať svoje osobné ambície a v zlomovej chvíli musel dať tímovému kolegovi Tejayovi van Gardererovi vlastný bicykel. Hoci sám vtedy jazdil v prvej skupine, v ktorej sa mohol aj on zviditeľniť. Aj on si mohol urobiť nejaký dobrý osobný výsledok… Ale keď líder tímu zavelí, jazdec musí poslúchať. V prospech veľkého cieľa musí obetovať aj vlastné túžby,“ pripomenul Peter Privara minuloročnú skúsenosť Petra Velitsa z Tour de France.

Majka sa šance chopil

„Čo sa stane, keď sa v podobnej situácii ocitne Alberto Contador z tímu Tinkoff – Saxo? Ešte nevieme, čo Contador a spol urobia vo chvíli, keď sa bude lámať osud Tour. A podľa mňa sa to môže stať veľmi skoro… Tento rok je predsa typický ´klasikársky´ začiatok, ktorý Albertovi nesedí. Na druhej strane to bude päť etáp, ktoré vyhovujú Saganovi. Možno aj Contador bude musieť pomáhať. Lebo Alberto Contador tam môže hneď v úvode Tour chytiť veľké časové manko… A vtedy sa zabudne na to, že už dvakrát vyhral Tour,“ pokračoval šéf SZC P. Privara.

Na potvrdenie svojich slov si opäť zobral príklad z minulého roka: „Poliak Rafal Majka prišiel Contadorovi iba pomáhať. Dostal však šancu ukázať, čo v ňom je. A Rafal (Majka, pozn.) sa tej šance chopil. Vyhral vrchársku súťaž na Tour, dokonca uspel vo dvoch najťažších etapách z celého ročníka. Cyklistika je momentálne tak komplexný šport, že sa teraz nedá presne povedať, že takto to určite bude… Nedá sa presne predpovedať vývoj, lebo Tour sú preteky, ktoré sa môžu výrazne zmeniť už po prvom – druhom súťažnom dni. Na to netreba zabúdať,“ zdôraznil 54-ročný šéf slovenskej cyklistiky Peter Privara.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorPeter SaganRafal Majka