Šéf slovenskej cyklistiky: Sagan zavrel ústa 'odborníkom'

Peter Privara
Prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara. Foto: SITA/Ján Slovák

RICHMOND 27. septembra (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenského zväzu cyklistika (SZC) Peter Privara si ani niekoľko desiatok minút po skončení pretekov v kategórii elite v Richmonde poriadne neuvedomoval, čo nový majster sveta Peter Sagan dokázal.

Obrazom: Nedeľňajšie preteky, v ktorých Peter Sagan získal zlato

„Silu tohto obrovského úspechu si možno uvedomíme až neskôr,“ povedal priamo z dejiska svetového šampionátu Privara a pokračoval: „Peťo potvrdil, že je svetová extratrieda. Pripravoval sa na to tri týždne, aj vo vysokohorskom prostredí. Posledné dni pred šampionátom bola v jeho okolí vynikajúca atmosféra. Mal okolo seba tím, ktorý si vybral on sám. Všetko smeroval k vynikajúcemu výsledku, ale v konečnom dôsledku si to musel odšliapať sám. Kolegovia mu maximálne pomohli a výsledok sa dostavil. Je to fantázia!“

Pre celú Ameriku bol Sagan najväčší favorit

Podľa Privaru práve v záverečných kilometroch Peter Sagan ukázal svoju obrovskú silu. Fyzickú aj mentálnu.

„Previedol, ako je dobre pripravený a aký je sebavedomý. Takéto útoky ukazoval aj doteraz, no súperi vždy vedeli, že Sagana nemôžu pustiť. Vedeli to aj dnes, no nedokázali zareagovať tak, aby boli s ním. Bolo badať snahu najväčších svetových jazdcov, no Peťo sa odpútal a prišiel do cieľa. Taká suverenita, s akou zvíťazil, sa dnes už ani nevidí,“ myslí si súčasný šéf slovenskej cyklistiky.

„Pre celú Ameriku bol Peťo najväčší favorit, aj ráno pred pretekmi ho predstavovali v televízii ako najvážnejšieho ašpiranta na prvenstvo. Pre Európu nie, tam bol v prvej desiatke s ďalšími. V USA má obrovské meno a dovolím si povedať, že Amerika mu fandila. V poslednej zákrute išli ľudia doslova vyskočiť z kože. Brali to tak, že ak nevyhrá Američan, musí to byť Sagan,“ pokračoval Prívara.

Privara sa so Saganom rozprával o MS už po Tour de France

Prezident SZC si myslí, že fenomenálny 25-ročný Žilinčan Peter Sagan ziskom titulu zavrel ústa všetkým „odborníkom“.

„Tí počas sezóny stále hovorili: ‚Sagan zase druhý?‘ Podľa mňa je druhé miesto fantastický výsledok na päťmiliónové Slovensko a s tými financiami, ktoré máme k dispozícii. Máme jazdca, ktorý dokáže vo svete dosahovať takéto úspechy. Pred desiatimi rokmi by sme dali všetko za účasť na Tour de France, nie ešte za dobré etapové umiestnenie,“ poznamenal Prívara, ktorý sa s Petrom Saganom rozprával na tému svetového šampionátu už v júli po Tour de France.

„Na slávnostnej recepcii mi vtedy povedal, že cíti obrovskú formu. Sústredí sa na majstrovstvá sveta a bude to jeho cieľ číslo jeden. Keď niekto niečo vyhlási a potom to dokáže, klobúk dolu,“ dodal nadšený Privara.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Sagan