Šéf Snemovne reprezentantov Kongresu USA vyzval Trumpa, aby sa vzdal ciel na oceľ a hliník

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 6. marca (WebNoviny.sk) – Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby sa vzdal svojho plánu na plošné zavedenie ciel s argumentom, že prístup, ktorý by bol „viac chirurgický“, by pomohol odvrátiť potenciálne nebezpečnú obchodnú vojnu. „Môžeme sa zamerať na skutočných zneužívateľov bez vytvorenia akýchkoľvek nezamýšľaných následkov alebo vedľajších škôd,“ povedal Ryan v utorok na pravidelnej tlačovej konferencii.

Republikánsky predseda Snemovne reprezentantov Kongresu USA so svojou výzvou prišiel po tom, ako americký prezident Donald Trump v pondelok povedal, že jeho vláda „neustupuje“ od svojich plánov na zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka. Ryan v utorok povedal, že Trump sa správne sústredil na problém dumpingových cien ocele dovážanej do USA, ale dodal, že prístup vlády je „trochu príliš široký.“

Trumpov zámer uvaliť 25-percentné clo na import ocele a 10-percentné clo na dovoz hliníka vyvolal turbulencie na finančných trhoch. Poradenská spoločnosť Trade Partnership uviedla, že tieto clá zvýšia zamestnanosť v americkom sektore ocele a hliníka o približne 33 tis. ľudí, ale budú znamenať stratu zhruba 179 tis. pracovných pozícií vo zvyšku ekonomiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump