Šéf štátnej poisťovne vracia Beblavému úder, toto mu odkázal

Miroslav Beblavý
Predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií Miroslav Beblavý pred Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kde sa stretol s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomírom Jahnátkom, témou stretnutia bolo "Zamestnávanie príbuzných ministra Ľ. Jahnátka v jeho rezorte". Foto: SITA/Gabriel Kuchta

BRATISLAVA 21. septembra (WebNoviny.sk) – Kauza údajného rodinkárstva vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), na ktorú poukázal poslanec NR SR Miroslav Beblavý zo Siete, pokračuje.

Beblavý podozrieva šéfa štátnej poisťovne Marcela Foraia zo zneužitia funkcie a z porušenia ústavného zákona o konflikte záujmov. Problémom je podľa neho 69 zmlúv, ktoré uzavrela VšZP so šiestimi spoločnosťami v hodnote 14 miliónov eur. „Všetky tieto zmluvy spája jedna vec. V spoločnostiach, ktoré VšZP takto zakontrahovala, bola buď konateľom alebo spoločníkom, v niektorých firmách aj konateľom, aj spoločníkom pánovi Foraiovi príbuzná a pravdepodobne nastrčená osoba 77-ročná Anna Sučková, rodená Foraiová,“ informoval Beblavý. Podnetom, ktorý Beblavý podal, by sa mal zaoberať parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

Forai zvažuje trestné oznámenie za ohováranie

Forai poskytne Beblavému šesť zmlúv, vrátane všetkých dodatkov so šiestimi spoločnosťami, v ktorých pôsobí alebo v minulosti pôsobila jeho príbuzná Sučková. Informoval o tom v pondelok na tlačovom brífingu. „Ostatných 63 zmlúv, ktoré napočítal pán poslanec Beblavý neexistuje, rovnako ako suma 14 miliónov eur pre spoločnosti, kde je konateľom alebo spoločníkom moja teta Anna Sučková,“ reagoval na obvinenia.

V prípade, ak Beblavý do 48 hodín nepodloží svoje tvrdenia dôkazmi, podá Forai trestné oznámenie za ohováranie. Generálny riaditeľ pozval prostredníctvom SMS poslanca na brífing k spoločnej konfrontácii. Beblavý však podľa šéfa VšZP nereagoval. „Ako generálny riaditeľ by som bol veľmi naivný a hlúpy, aby som uzatvoril zmluvy so svojou tetou za 14 miliónov eur a ešte ich aj zverejnil na internetovej stránke,“ dodal.

Šesť predložených zmlúv sa týka poskytovania zdravotnej starostlivosti v oblasti špecializovanej ambulantnej starostlivosti, lekárenskej starostlivosti a laboratórií a tieto zmluvy sú súčasťou viac ako 11 370 v súčasnosti uzatvorených zmlúv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Podľa zverejnených informácií majú uvedené firmy uzatvorené zmluvy aj s oboma súkromnými zdravotnými poisťovňami.

Spomínané zmluvy, s výnimkou jednej na endokrinologickú ambulanciu, boli podpísané ešte pred nástupom Marcela Foraia do funkcie. Niektoré z týchto zmlúv sú podľa šéfa VšZP 11 rokov staré a počas tohto obdobia sa vo VšZP vystriedalo niekoľko generálnych riaditeľov. Nakoľko išlo o štandardné zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, žiaden z predchodcov Foraia nemal dôvod ich ukončiť. Zmluvy teda boli kontinuálne predlžované formou dodatkov.

Forai podľa Beblavého klame

Štátna poisťovňa rovnako odmieta Beblavého tvrdenia, že odmietla zmluvy zverejniť. VšZP žiadosť s takýmto obsahom nedostala. Navyše, všetky zmluvy s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti má poisťovňa zverejnené na svojom webe.

Ako vyhlásil na brífingu podpredseda Beblavý, to, že Forai uprednostňoval spomínané firmy, považuje za preukázateľné. „Ak šéf veľkej štátnej inštitúcie uzatvára zmluvné vzťahy so svojimi blízkymi príbuznými, tak je bremeno vždy na ňom to vysvetliť,“ konštatoval Beblavý. Všeobecná zdravotná poisťovňa počas pôsobenia Foraia uzatvorila zmluvné vzťahy so siedmimi firmami, v ktorých figurovala Anna Sučková. Konkrétne ide o spoločnosti Bravia, Brilance, Medical Cassovia, Medical Partners, Medimas, SPV 40 a Welix. „Na ich základe môžem povedať, že Marcel Forai nehovoril pravdu ani v minulosti, ani na pondelňajšom brífingu,“ konštatoval Beblavý.

Ako ďalej upozornil poslanec, 80 percent tržieb pochádza z firiem, do ktorých Sučková vstúpila v roku 2009 a neskôr a to vo veku 71 až 76 rokov. „Ja mám veľké pochopenie pre aktívne starnutie aj celoživotné podnikanie, ale neviem, či je v tejto krajine niekto, kto verí, že zrazu v 71 rokoch jeho teta v sebe objavila takýto podnikateľský duch,“ povedal Beblavý. Zároveň sa tieto firmy venujú veľmi širokému rozpätiu zdravotníckych činností, ktoré presahujú laboratórne činnosti. Konkrétne ide nielen o zhodnotenie RTG, denzitometriu, rádiodiagnostiku a rádiológiu, ale aj o lekárenstvo, ortopédiu, špecializovanú zubnú starostlivosť, cievnu chirurgiu a endokrinológiu.

Zmluvy uzatváral podľa Beblavého aj Forai

Podľa Beblavého tiež existujú zmluvy, ktoré boli uzavreté po vymenovaní Marcela Foraia za šéfa VšZP. „Napríklad zmluva s firmou Medimas z 30. augusta 2012. Väčšinou však naozaj ide oficiálne o dodatky. Tieto dodatky však ukazujú, že Forai nehovorí pravdu v tom najdôležitejšom,“ povedal Beblavý. Medzi uvedenými 69 zmluvami sú totiž podľa neho nielen technické dodatky, ale desiatky zmlúv, ktoré menia jednotkové ceny aj celkové objednané objemy, otvárajú úplne nové pracoviská a rozširujú zmluvu o úplne nové výkony. Tieto dodatky sú tak v skutočnosti úplne nové a lukratívne zmluvy.

Zároveň ide o dodatky k zmluvám uzatvoreným v košickej pobočke VšZP. „Marcel Forai bol pred nástupom do funkcie šéfa VšZP určitý čas aj riaditeľom košickej pobočky VšZP, takže je možné, že bol zodpovedný aj za pôvodné zmluvy. To sa však nedá zistiť bez toho, aby pôvodné zmluvy zverejnil,“ uviedol Beblavý.

Poslanec argumentoval spoločnosťou SPV 40, ktorá je napísaná na pani Sučkovú. „Nevieme, na akú sumu bola zazmluvnená pôvodne, ale vieme, že už za Foraia sa jej zazmluvnený mesačný objem zvýšil 20. augusta 2012 z neznámej sumy na 11 387 eur mesačne. Následne sa opakovane zvyšoval zazmluvnený objem a nakoniec v júli 2015 bol zvýšený na 45 007 eur, čo je nárast na 421 percent pôvodného objemu,“ vysvetlil Beblavý, podľa ktorého len tejto jednej firme tak VšZP za vlády Foraia zvýšila objednané platby o približne 500 tisíc eur ročne.

Celkovo tržby všetkých siedmich firiem stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len medzi rokmi 2011 a 2014 o 420 percent z 1,611 milióna eur na 6,766 mil. eur v roku 2014. „Pripomínam, že celkové základné imanie týchto firiem je len 42 418 eur,“ dodal podpredseda strany Sieť. „Neviem si predstaviť civilizovanú krajinu, v ktorej verejný funkcionár môže prežiť to, že ako šéf štátnej zdravotnej poisťovne zazmluvní firmy napísané na jeho 77-ročnú tetu tak, že sa im zásadne zvýšia objemy objednávok a tieto firmy následne začnú tak zarábať, že za tri roky zoštvornásobia tržby,“ uzavrel Beblavý.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marcel ForaiMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa