Šéf ústavného súdu Fiačan preverí informácie o Mamojkovi, o disciplinárke ešte nerozhodol

Prezidentka Zuzana Čaputová, vymenovanie ústavných sudcov, Ivan Fiačan
Predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan počas vymenovania nových sudcov Ústavného súdu SR prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 10. október 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Šéf Ústavného súdu SR Ivan Fiačan preverí všetky informácie o sudcovi Mojmírovi Mamojkovi. O jeho disciplinárnom stíhaní zatiaľ nerozhodol. Vyplýva to z informácií, ktoré súd uverejnil na svojej webovej stránke. V stanovisku predsedu sa okrem iného uvádza, že prípadný podnet musí byť založený na relevantných dôkazoch a skutočnostiach.

Stretnutie s Tóthom poprel

Mamojku spomenul v súvislosti s Marianom K. vo svojej výpovedi aj niekdajší člen Slovenskej informačnej služby Peter Tóth. Mamojka osobné stretnutie s Tóthom poprel, k stretnutiu s Marianom K. sa zatiaľ nevyjadril.

„Predseda ústavného súdu vníma svoju zodpovednosť za podanie či nepodanie návrhu na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi, a tým aj zodpovednosť za zachovanie dôvery k súdu a k postupu predsedu v tejto veci. Predseda ústavného súdu zdôrazňuje, že návrh na začatie disciplinárneho konania musí byť po skutkovej a právnej stránke riadne odôvodnený a podložený relevantnými dôkazmi, zvlášť, ak ide o návrh proti sudcovi ústavného súdu,“ uvádza sa v stanovisku Fiačana.

Šéf súdu dodal, že preveruje všetky informácie o Mamojkovi, ktoré boli medializované. „Predseda súdu je povinný vziať na zreteľ aj akékoľvek možné zásahy do činnosti ústavného súdu a jeho sudcov a v tomto zmysle chrániť jeho nezávislosť a nestrannosť. Preveruje preto všetky zverejnené informácie tak, aby sa mohol zodpovedne rozhodnúť, či podá alebo nepodá návrh na začatie disciplinárneho konania proti dotknutému sudcovi. Medializované informácie je potrebné verifikovať a podložiť potrebnými dôkaznými prostriedkami,“ dodal predseda.

Sudcovi doniesol odkaz v obálke

Fiačan už medzičasom dostal od Mamojku písomné stanovisko k tvrdeniam Petra Tótha. Ten údajne Mamojku navštívil v súvislosti s väzobným stíhaním Mariana K., ktorý mal pre ústavného sudcu odkaz v obálke.

Mamojka akékoľvek stretnutie s Tóthom vylúčil. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Tóth však vypovedal v trestnom konaní pod prísahou. V prípade klamstva by sa dopustil krivej výpovede, za ktorú by mohol byť stíhaný.

Pri výpovedi na hlavnom pojednávaní v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka Peter Tóth tiež povedal, že v obálke, ktorú údajne niesol Mamojkovi, bola kópia ústavnej sťažnosti proti väzbe Mariana K. Ústavný súd však nakoniec sťažnosti nevyhovel. Prepustenie z väzby si mal Marian K. vybavovať cez niektorých sudcov Špecializovaného trestného súdu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan FiačanMarián KočnerMojmír Mamojka
Firmy a inštitúcie Ústavný súd SR