Šéf väzenskej stráže odstupuje z funkcie. V prípade pokusu o samovraždu Lučanského vylúčil cudzie zavinenie

Milan Lučanský
Bývalý prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 30. decembra 2020, 10:58

Generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Milan Ivan v stredu vylúčil v prípade pokusu o samovraždu policajného exprezidenta Milana Lučanského cudzie zavinenie.

Z doterajších kamerových záznamov a vyšetrovania je podľa neho jasné, že ZVJS nijakým spôsobom nepochybil. Ivan to uviedol na dnešnej tlačovej besede spolu s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (Za ľudí).

Ako ďalej potvrdili, Milana Lučanského našli príslušníci ZVJS v cele 29. decembra večer počas výdaja stravy a následne začali s resuscitáciou. Generálny riaditeľ ZVJS zároveň oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý je väzobne stíhaný v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, sa v utorok 29. decembra pokúsil o samovraždu. Jeho stav je kritický.

Psychológ neodhalil samovražedné sklony

Ivan taktiež informoval, že ešte v deň pokusu o samovraždu mal Milan Lučanský rozhovor so psychológom. Vyšetrenia však podľa neho nepreukázali samovražedné sklony. Milana Lučanský, ktorý sa momentálne nachádza v prešovskej nemocnici v kritickom stave, označil šéf ZVJS za sebavedomého a racionálneho.

Dodal, že momentálne nemá vedomosť o tom, že by Milan Lučanský, ktorý sa pokúsil obesiť na teplákovej bunde, zanechal nejaký list na rozlúčku.

Vo väzniciach mali desiatky pokusov o samovraždu

Generálny riaditeľ ZVJS zároveň zdôraznil, že s výnimkou disciplinárnych trestov a chránených svedkov nie je vo väzniciach možný 24 hodinový kamerový monitoring obvinených a odsúdených. Samovražedné pokusy podľa neho „nie sú úplne výnimkou v rámci väzenstva”.

Podľa Ivana ich tento rok v ústavoch ZVJS zaznamenali 41, pričom tri sa skončili smrťou. Záležitosť Milana Lučanského podľa Ivana preverí aj prokuratúra a úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Podľa Kolíkovej ZVJS nezlyhala

Podľa ministerky Kolíkovej je odstúpenie Ivana gestom v záujme obnovenia dôvery v inštitúcie. Zdôraznila pritom, že podľa doterajších poznatkov ZVJS pri tejto udalosti nezlyhala.

„Opatrenia, ktoré mal vykonať zbor, všetky urobil,” uviedla. Dodala, že naďalej trvá na tvrdení, že incident, pri ktorom sa Milan Lučanský zranil začiatkom decembra, nebol pokusom o samovraždu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária KolíkováMilan IvanMilan Lučanský
Firmy a inštitúcie ZVJS Zbor väzenskej a justičnej stráže