Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Maroš Šefčovič
Eurokomisár pre dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír Maroš Šefčovič sa nechel vyjadriť k vyhláseniam premiéra Roberta Fica o sankciách. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
13. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Šefčovič nechcel komentovať Ficove výroky k sankciám Ruska

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Pri takých diskusiách, ako je tá o Ukrajine a Rusku je dôležité, aby Európska únia dokázala hovoriť jedným jazykom. V sobotňajšej relácii Sobotné dialógy v RTVS to povedal eurokomisárom pre dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír Maroš Šefčovič.

Podľa neho bude určite potrebné uvažovať o tom, akým spôsobom urobiť zahraničnú politiku Únie akcieschopnejšiu, ako prijímať rozhodnutia rýchlejšie. Dodal však, že za ešte dôležitejšie považuje to, aby sa medzi členskými štátmi hľadal konsenzus.

Ide o ekonomicky veľmi silné portfólio

„To, že tých záujmov a názorov je pri takýchto diskusiách vždy veľmi veľa, potvrdzuje aj to uplynulé obdobie a niekedy hľadať ten konsenzus je veľmi zložité, ale je lepšie mať konsenzus, ako prijať niektoré rozhodnutie veľmi rýchlo, ktoré nakoniec nie je podporované všetkými členskými krajinami,“ povedal Šefčovič.

K vyhláseniam slovenského predsedu vlády Roberta Fica o sankciách sa Šefčovič vyjadriť nechcel. „Z pozície člena Európskej komisie nemôžem komentovať výroky predstaviteľov členských krajín. Pre nás je dôležité implementovať tie rozhodnutia, ktoré boli spoločne prijaté. No a nakoniec po zložitých diplomatických rokovaniach sa podarilo dospieť k dohode ohľadom sankcií, tieto sankcie boli spustené,“ uviedol v relácii RTVS Šefčovič.

Šefčovič o svojej novej pozícii povedal, že ide o ekonomicky veľmi silné portfólio, o ktoré sa uchádzal. Dodáva, že v ňom bude možné vidieť výsledok na rozdiel od predošlej funkcie podpredsedu EK a komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu.

Naša krajina môže z významného postu vyťažiť

Riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák vníma ako veľmi dobrú správu pre Slovensko, že taký významný post, ako je komisár EÚ pre dopravu a vesmír, dostal predstaviteľ zo Slovenskej republiky. Myslí si, že naša krajina z toho môže vyťažiť.

„Na jednej strane, samozrejme, eurokomisári musia najmä napĺňať program Európskej únie, ale je dobré, že ten lobing v rámci jednotlivých rezortov európskej komisie funguje a toto by sme mali naozaj využiť,“ povedal pre RTVS Palčák.

Pripomenul, že Slovensko má dnes postavených zhruba 50 percent diaľnic a približne 20 percent rýchlostných ciest a zaostávame s modernizáciou železničných koridorov. V tejto oblasti pritom chceme využiť eurofondy. „My na Slovensku už vieme, kde máme tie problémy, musíme mať silné argumenty a eurokomisár pre dopravu nám môže v tom výrazne pomôcť,“ dodal.

Odporúčané články

Európska únia investuje do dopravných spojení miliardy eur Sulík sa bojí, že pre Šefčoviča sa nespojíme s mimozemšťanmi

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...