Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sefcovic
Maroš Šefčovič predstúpi pred Európsky parlament. Foto: archívne, SITA/AP

Šefčovič: Odchod Británie musí byť čo najmenej bolestivý

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Európska komisia je pripravená začať s Veľkou Britániou rokovania o podmienkach jej vystúpenia z Európskej únie čo najskôr, pretože zdržiavanie by len zbytočne predlžovalo neistotu. Vyplýva to zo stanoviska slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča k brexitu.

Aj keď ide o úplne prvé vystúpenie členskej krajiny, Európska únia je na túto situáciu podľa Šefčoviča pripravená vo svojich zmluvách. EÚ má dobré pravidlá na to, aby tento proces kultivovane zvládla. V súlade s nimi, konkrétne s článkom 50 Zmluvy o Európskej únii, by Veľká Británia mala oznámiť Európskej rade zámer opustiť Úniu a mali by sa začať negociácie o podmienkach ukončenia jej členstva. Samotný výsledok referenda na to nestačí – zmluvy jasne predpisujú, že musí dôjsť k notifikácii. Do ukončenia rokovaní však Veľká Británia zostáva plnohodnotným členom Únie, so všetkými príslušnými právami a povinnosťami.

„Určite ide o jeden z najčernejších dní v histórii Európskej únie, ktorý bude mať ďalekosiahle dôsledky, nielen pre Veľkú Britániu, ale aj pre dvadsať sedem ostatných členských štátov – ako bude Európska únia v novom formáte fungovať,“ uviedol Šefčovič s tým, že výsledok referenda však treba rešpektovať, aj keď ide o veľký zásah do budúcnosti Európskej únie. Teraz bude podľa neho dôležité, aby sa situácia stabilizovala, predovšetkým, aby sa stabilizovali finančné trhy, bankový sektor, a aby sa EÚ začala pripravovať, podľa možností, na čo najprofesionálnejší priebeh rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

„Myslím si, že je potrebné reformovať komunikáciu a vniesť do diskusií viac pragmatického prístupu. Európska únia má množstvo konkrétnych výdobytkov, žiaľ, zvykli sme si, že pozitívne výsledky, ktoré sme dosiahli, či už ide o fungujúci vnútorný trh, voľný pohyb pracovnej sily alebo výmenné pobyty študentov, berieme za samozrejmú vec a všetko negatívne automaticky kladieme za vinu Bruselu,“ uviedol Šefčovič.

Šefčovič považuje za dôležité, aby lídri členských štátov s pomocou médií dokázali ľuďom komunikovať pozitíva Únie, ale aby sa spoločne dokázali podeliť aj o to, ako sa prijímajú niektoré rozhodnutia, ktoré môžu byť nepríjemné, ale v danom momente potrebné. „Myslím, že len tak sa dokáže Únia priblížiť ľudom, keď ukážeme, aký veľký význam má spoločná európska spolupráca, ako dôležitá je pre budúcnosť Európy, a aby nám záležalo na tom, aby táto spolupráca do budúcnosti fungovala lepšie. V neposlednom rade však bude dôležité, aby 27 členských štátov Európskej únie ukázalo svoju jednotu a aby sme toto obdobie preklenuli čo najrýchlejšie a najmenej bolestivejšie pre našich občanov,“ dodal Šefčovič.

Odporúčané články

Komunisti vyzývajú na vypísanie referenda o odchode SR z EÚ Reforma únie je podľa OĽaNO-NOVA otázkou jej prežitia

Neprehliadnite

Boli sme na tom už všelijako, okomentoval Sólymos klesajúce preferencie Mosta-Híd Cestu na Srí Lanku radšej zvážte, zahraniční turisti môžu predstavovať pre teroristov atraktívny cieľ Ferrero aj Lavazza dostali podozrivé zásielky, vyhrážajú sa im otrávením výrobkov Na Slovensko sa dostane saharský prach, teploty budú atakovať tridsiatku a môžu padnúť rekordy Koaličná rada mala rokovať o sociálnom balíčku, stretnutie na poslednú chvíľu presunuli Hanby Bratislavy: Škaredé detaily, ktoré kazia dojem z našej najväčšej pýchy Video: Vlak s vodcom Kimom v Rusku za jazdy čistili a musel aj „cúvať“, lebo netrafili koberec Bankové trójske kone neustále útočia, kyberzločinci takto napadli státisíce ľudí

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.