Šefčovič: Odchod Británie musí byť čo najmenej bolestivý

Sefcovic
Maroš Šefčovič predstúpi pred Európsky parlament. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Európska komisia je pripravená začať s Veľkou Britániou rokovania o podmienkach jej vystúpenia z Európskej únie čo najskôr, pretože zdržiavanie by len zbytočne predlžovalo neistotu. Vyplýva to zo stanoviska slovenského eurokomisára a podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča k brexitu.

Aj keď ide o úplne prvé vystúpenie členskej krajiny, Európska únia je na túto situáciu podľa Šefčoviča pripravená vo svojich zmluvách. EÚ má dobré pravidlá na to, aby tento proces kultivovane zvládla. V súlade s nimi, konkrétne s článkom 50 Zmluvy o Európskej únii, by Veľká Británia mala oznámiť Európskej rade zámer opustiť Úniu a mali by sa začať negociácie o podmienkach ukončenia jej členstva. Samotný výsledok referenda na to nestačí – zmluvy jasne predpisujú, že musí dôjsť k notifikácii. Do ukončenia rokovaní však Veľká Británia zostáva plnohodnotným členom Únie, so všetkými príslušnými právami a povinnosťami.

„Určite ide o jeden z najčernejších dní v histórii Európskej únie, ktorý bude mať ďalekosiahle dôsledky, nielen pre Veľkú Britániu, ale aj pre dvadsať sedem ostatných členských štátov – ako bude Európska únia v novom formáte fungovať,“ uviedol Šefčovič s tým, že výsledok referenda však treba rešpektovať, aj keď ide o veľký zásah do budúcnosti Európskej únie. Teraz bude podľa neho dôležité, aby sa situácia stabilizovala, predovšetkým, aby sa stabilizovali finančné trhy, bankový sektor, a aby sa EÚ začala pripravovať, podľa možností, na čo najprofesionálnejší priebeh rokovaní o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

„Myslím si, že je potrebné reformovať komunikáciu a vniesť do diskusií viac pragmatického prístupu. Európska únia má množstvo konkrétnych výdobytkov, žiaľ, zvykli sme si, že pozitívne výsledky, ktoré sme dosiahli, či už ide o fungujúci vnútorný trh, voľný pohyb pracovnej sily alebo výmenné pobyty študentov, berieme za samozrejmú vec a všetko negatívne automaticky kladieme za vinu Bruselu,“ uviedol Šefčovič.

Šefčovič považuje za dôležité, aby lídri členských štátov s pomocou médií dokázali ľuďom komunikovať pozitíva Únie, ale aby sa spoločne dokázali podeliť aj o to, ako sa prijímajú niektoré rozhodnutia, ktoré môžu byť nepríjemné, ale v danom momente potrebné. „Myslím, že len tak sa dokáže Únia priblížiť ľudom, keď ukážeme, aký veľký význam má spoločná európska spolupráca, ako dôležitá je pre budúcnosť Európy, a aby nám záležalo na tom, aby táto spolupráca do budúcnosti fungovala lepšie. V neposlednom rade však bude dôležité, aby 27 členských štátov Európskej únie ukázalo svoju jednotu a aby sme toto obdobie preklenuli čo najrýchlejšie a najmenej bolestivejšie pre našich občanov,“ dodal Šefčovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maroš Šefčovič