Šéfka Európskej diplomacie Federica Mogheriniová nabáda firmy na obchodovanie s Iránom

Federica Mogherini
Vysoká predstaviteľka Unie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku - Federica Mogherini Foto: SITA/AP

WELLINGTON 7. augusta (WebNoviny.sk) – Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová vyhlásila, že únia nabáda firmy, aby obchodovali s Iránom, keďže krajina dodržiava svoje záväzky v nukleárnej oblasti.

Výhody pre Irán

Mogheriniová počas návštevy hlavného mesta Nového Zélandu Wellingtonu v utorok povedala, že je na Európanoch, aby sa rozhodli, s kým chcú obchodovať. „Robíme všetko pre to, aby Irán zachovával dohodu, aby Irán naďalej profitoval z ekonomických výhod, ktoré táto dohoda prináša iránskemu ľudu, pretože sme presvedčení, že je to v bezpečnostnom záujme nielen pre región, ale aj pre svet,“ povedala Mogheriniová.

USA v pondelok opätovne uvalili tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu, a to tri mesiace po tom, ako Washington odstúpil od medzinárodnej dohody obmedzujúcej jadrové aktivity Teheránu. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že dohoda z roku 2015 je „hrozná“ a poskytuje iránskej vláde dostatok peňazí na podnecovanie konfliktu na Blízkom východe.

Sankcie USA

Prvý súbor obnovených sankcií sa týka finančných transakcií v dolároch, iránskeho automobilového sektora, nákupov komerčných lietadiel a kovov vrátane zlata. Druhý súbor sankcií zameraných na iránsky ropný sektor a centrálnu banku sa má opätovne uplatniť začiatkom novembra. Európska únia však uplatnila takzvaný „blokovací predpis“, aby vylúčila európske firmy z vplyvu amerických sankcií voči Iránu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpFederica Mogheriniová